A Standout In Any Home Gym
A deep black coating over a solid cast iron core for a bold, no-compromise look.















A Standout In Any Home Gym
A deep black coating over a solid cast iron core for a bold, no-compromise look.
Durable Coating
The sealed coating and durable neoprene delivers durability you can rely on.
Double Neoprene
Built to handle impacts. No flaking. UV resistant.
Handle Diameter
Consistent handle diameter (4cm) across all weights helps keep your training setup identical.
Odorless
Made from chloroprene rubber (neoprene) with no added adhesives for durable, reliable construction.
Train Outside
Cast iron construction with a tough coating delivers durability that's ready to take on outdoor training.
Neoprene Kettlebell Set – Robust studio quality for functional training & home gym
Robust materials for home gym & studio
Ergonomic design & secure grip
Full-body workout with a functional focus
Typical exercises
Certified quality

| Neck Width: | 20 cm |
| Handle Diameter: | 4 cm |
| Color: | Black |
| Core Material: | Cast Iron, Coated |
| Surface: | Chloroprene Rubber (Neoprene) Without Adhesives |
| Odor Intensity: | Virtually Odorless |
| Mass: | See Table |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
A Standout In Any Home Gym
A deep black coating over a solid cast iron core for a bold, no-compromise look.
Durable Coating
The sealed coating and durable neoprene delivers durability you can rely on.
Double Neoprene
Built to handle impacts. No flaking. UV resistant.
Handle Diameter
Consistent handle diameter (4cm) across all weights helps keep your training setup identical.
Odorless
Made from chloroprene rubber (neoprene) with no added adhesives for durable, reliable construction.
Train Outside
Cast iron construction with a tough coating delivers durability that's ready to take on outdoor training.
Neoprene Kettlebell Set – Robust studio quality for functional training & home gym
Robust materials for home gym & studio
Ergonomic design & secure grip
Full-body workout with a functional focus
Typical exercises
Certified quality

| Neck Width: | 20 cm |
| Handle Diameter: | 4 cm |
| Color: | Black |
| Core Material: | Cast Iron, Coated |
| Surface: | Chloroprene Rubber (Neoprene) Without Adhesives |
| Odor Intensity: | Virtually Odorless |
| Mass: | See Table |
| Warranty: | 5-Years |
| Approved Use: | EN 20957 S; Suitable for Studio and Commercial Use |
| TÜV: | TÜV-Tested |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.