Cable cross-ställning med förvaringssystem
Kombinerar power rack, kabeldrag, förvaringssystem och chinsstänger i en och samma maskin.












Cable cross-ställning med förvaringssystem
Kombinerar power rack, kabeldrag, förvaringssystem och chinsstänger i en och samma maskin.
Generös räckvidd
Med 340 cm greppbredd och valfria dragkedjor för maximal rörelsefrihet vid kabeldragsövningar.
Omfattande förvaringssystem
Två hyllsidor med 6 förvaringsplan och plats för två skivstänger ger ordning och effektivitet.
Mångsidiga skivstångsövningar
Högkvalitativa J-hooks och säkerhetsarmar gör det möjligt att utföra otaliga skivstångsövningar som knäböj, bänkpress och militärpress.
Integrerat tillbehör
Tre chinsstänger, två landmine-core-trainers och mer gör enheten till ett mångsidigt träningsredskap.
Testad kvalitet
TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20597: Atletica R8 Power Racks uppfyller de högsta europeiska säkerhetsstandarderna och är godkända för användning i kommersiella gym.
Power Rack-element med förstärkt Crossbar
Artikel-ID
| SKU | 555-2215 |
| EAN | 4262446353010 |

| Höjd | 231cm |
| Bredd | 354cm |
| Djup | ca. 70 cm Power Rack inkl. Hyllplan + 61 cm Spotter Arms eller Front-Foot Stabilisatorer |
| Nettovikt | 622kg |
| Längd | NA |
| Ståltyp | Legerat stål 11 Gauge |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbelpulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32-Faldig Laserskuret + 9-Faldig Ultrafinjustering CrossBars |
| Kompatibilitet för viktskivor | 30mm och 50mm |
| Viktladdning | Stångvikter |
| Gradering | 5kg |
| Viktblock | 2x95kg |
| Dragförhållande | 2:1 |
| Rullar | Plast |
| Kabel | Fyra lager belagd Stålvajer |
| Kabelrotation | 180° |
| Power Rack | NA |
| J-Hooks | Upp till 450 kg per J-Hook, Weight-Drop-Testad |
| Latsdrag | NA |
| Pull-up-stång | Upp till 400 kg, Draghållfasthetstestad |
| Säkerhetsarmar | NA |
|
R8 Colored Uprights 226cm | 4x Par |
|
|
R8 Tvärstolpe 108 cm | 1x par |
|
|
R8 Förstärkt tvärstolpe | 1x |
|
|
R8 Tvärstolpe 42 cm | 4x par |
|
|
R8 Frontstabilisatorer | 1x par |
|
|
R8 Bradley | 2x95 kg kabeldragstillbehör | Dubbel | 42 cm tvärstolpe | Position 1 | 1x par |
|
|
R8 Monkey Bar | Pull-Up Bar | 3x |
|
|
R8 Säkerhetsarmar | 1x par |
|
|
R8 J-Hooks typ 4 | 1x par |
|
|
R8 Förvaringshylla för hantlar | 3x |
|
|
R8 Ställ för Bumper Plates och Wallballs | 2x |
|
|
R8 Förvaringshylla för kettlebells | 1x |
|
|
R8 Landmine | 2x |
|
|
Skivstångsställ (Par) | 1x Par |
|
|
R8 Förvaringsplatta | Förvaringssystem | 1x Par |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 59,821 kr | ||
| Exklusivt paketpris | 42,520 kr | ||
| Du sparar | 17,301 kr |
| Garanti för grundram | LifeTime |
| Garanti för tillbehör | 5 År |
| Godkännande | EN 20957 S, Studio och kommersiellt Bruk möjligt |
| TÜV |
TÜV Rheinland & GS zertifiziert
|
| Leverans | Speditörsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med val av tidpunkt |
| Monteringstid | 2 tim, Två-Mannateam |
| Verktyg som krävs | Nyckelset 13, 17, 19 |
| Returpolicy | 100 Dagar efter köp |
| Returhantering | Hämtning av Spedition med önskat Datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes Online-Rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-Dagars Fjärrhjälpservice |
Cable cross-ställning med förvaringssystem
Kombinerar power rack, kabeldrag, förvaringssystem och chinsstänger i en och samma maskin.
Generös räckvidd
Med 340 cm greppbredd och valfria dragkedjor för maximal rörelsefrihet vid kabeldragsövningar.
Omfattande förvaringssystem
Två hyllsidor med 6 förvaringsplan och plats för två skivstänger ger ordning och effektivitet.
Mångsidiga skivstångsövningar
Högkvalitativa J-hooks och säkerhetsarmar gör det möjligt att utföra otaliga skivstångsövningar som knäböj, bänkpress och militärpress.
Integrerat tillbehör
Tre chinsstänger, två landmine-core-trainers och mer gör enheten till ett mångsidigt träningsredskap.
Testad kvalitet
TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20597: Atletica R8 Power Racks uppfyller de högsta europeiska säkerhetsstandarderna och är godkända för användning i kommersiella gym.
Power Rack-element med förstärkt Crossbar
Artikel-ID
| SKU | 555-2215 |
| EAN | 4262446353010 |

| Höjd | 231cm |
| Bredd | 354cm |
| Djup | ca. 70 cm Power Rack inkl. Hyllplan + 61 cm Spotter Arms eller Front-Foot Stabilisatorer |
| Nettovikt | 622kg |
| Längd | NA |
| Ståltyp | Legerat stål 11 Gauge |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbelpulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32-Faldig Laserskuret + 9-Faldig Ultrafinjustering CrossBars |
| Kompatibilitet för viktskivor | 30mm och 50mm |
| Viktladdning | Stångvikter |
| Gradering | 5kg |
| Viktblock | 2x95kg |
| Dragförhållande | 2:1 |
| Rullar | Plast |
| Kabel | Fyra lager belagd Stålvajer |
| Kabelrotation | 180° |
| Power Rack | NA |
| J-Hooks | Upp till 450 kg per J-Hook, Weight-Drop-Testad |
| Latsdrag | NA |
| Pull-up-stång | Upp till 400 kg, Draghållfasthetstestad |
| Säkerhetsarmar | NA |
|
R8 Colored Uprights 226cm | 4x Par |
|
|
R8 Tvärstolpe 108 cm | 1x par |
|
|
R8 Förstärkt tvärstolpe | 1x |
|
|
R8 Tvärstolpe 42 cm | 4x par |
|
|
R8 Frontstabilisatorer | 1x par |
|
|
R8 Bradley | 2x95 kg kabeldragstillbehör | Dubbel | 42 cm tvärstolpe | Position 1 | 1x par |
|
|
R8 Monkey Bar | Pull-Up Bar | 3x |
|
|
R8 Säkerhetsarmar | 1x par |
|
|
R8 J-Hooks typ 4 | 1x par |
|
|
R8 Förvaringshylla för hantlar | 3x |
|
|
R8 Ställ för Bumper Plates och Wallballs | 2x |
|
|
R8 Förvaringshylla för kettlebells | 1x |
|
|
R8 Landmine | 2x |
|
|
Skivstångsställ (Par) | 1x Par |
|
|
R8 Förvaringsplatta | Förvaringssystem | 1x Par |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 59,821 kr | ||
| Exklusivt paketpris | 42,520 kr | ||
| Du sparar | 17,301 kr |
| Garanti för grundram | LifeTime |
| Garanti för tillbehör | 5 År |
| Godkännande | EN 20957 S, Studio och kommersiellt Bruk möjligt |
| TÜV |
TÜV Rheinland & GS zertifiziert
|
| Leverans | Speditörsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med val av tidpunkt |
| Monteringstid | 2 tim, Två-Mannateam |
| Verktyg som krävs | Nyckelset 13, 17, 19 |
| Returpolicy | 100 Dagar efter köp |
| Returhantering | Hämtning av Spedition med önskat Datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes Online-Rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-Dagars Fjärrhjälpservice |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.