High-Intensity, Full-Body Workout
Opposing arm and leg movement improves coordination and control.








High-Intensity, Full-Body Workout
Opposing arm and leg movement improves coordination and control.
2-in-1 Combo
Use as a climber or in stepper mode with the side-mounted fixed handles for lower-body cardio only.
Small Footprint
The vertical alignment makes this a great choice for compact spaces.
Dual Belt Drive
Delivers stable, precise performance by evenly distributing drive energy, even under high training loads.
Heavy-Duty Housing
Durable aluminum housing resists wear without coating damage.
Easy-to-Read Display
LCD display with clear, essential training data.
Rizen Climbing Ergometer – Full Body Workout
Cardio floor protection mat
Minimal effort, maximum contraction

| Length | 109.4 cm |
| Width | 80 cm |
| Height | 235 cm |
| Max. Training Dimensions | 109 cm × 80 cm × 235 cm (L/W/H) |
| Net Weight | 39 kg |
| Gross Weight | 42 kg |
| Max. User Weight | 136 kg |
| Drive System | Silent Magnetic Resistance with Dual-Stage Poly-V Belt and Aluminum Flywheel |
| Display | Scan, Speed, Distance, Time, Steps, Calories |
| Motion | Combined Climber and Stepper (thanks to side grips) |
| Resistance | Adjustable, Moderate to High intensity |
| Handles | 5-Position Height Adjustment (up to 220 cm reach) |
| Climbing Angle | 75° |
| Pedals | 11×11 cm with Adjustable Straps |
| Step-In Height | 18 cm |
| Pulse Monitor | Optional |
| Foot Supports | Adjustable for Hip Leveling |
| Transport Wheels | Included |
| Usage Class | Semi-Commercial & Private |
| Rizen climbing ergometer 1x | Floor protection mat 1x |
| Resistance bands 5x |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | Easy assembly thanks to the pre-assembled components, estimated time of 20 minutes with two people |
| Tools Required | Included in delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
High-Intensity, Full-Body Workout
Opposing arm and leg movement improves coordination and control.
2-in-1 Combo
Use as a climber or in stepper mode with the side-mounted fixed handles for lower-body cardio only.
Small Footprint
The vertical alignment makes this a great choice for compact spaces.
Dual Belt Drive
Delivers stable, precise performance by evenly distributing drive energy, even under high training loads.
Heavy-Duty Housing
Durable aluminum housing resists wear without coating damage.
Easy-to-Read Display
LCD display with clear, essential training data.
Rizen Climbing Ergometer – Full Body Workout
Cardio floor protection mat
Minimal effort, maximum contraction

| Length | 109.4 cm |
| Width | 80 cm |
| Height | 235 cm |
| Max. Training Dimensions | 109 cm × 80 cm × 235 cm (L/W/H) |
| Net Weight | 39 kg |
| Gross Weight | 42 kg |
| Max. User Weight | 136 kg |
| Drive System | Silent Magnetic Resistance with Dual-Stage Poly-V Belt and Aluminum Flywheel |
| Display | Scan, Speed, Distance, Time, Steps, Calories |
| Motion | Combined Climber and Stepper (thanks to side grips) |
| Resistance | Adjustable, Moderate to High intensity |
| Handles | 5-Position Height Adjustment (up to 220 cm reach) |
| Climbing Angle | 75° |
| Pedals | 11×11 cm with Adjustable Straps |
| Step-In Height | 18 cm |
| Pulse Monitor | Optional |
| Foot Supports | Adjustable for Hip Leveling |
| Transport Wheels | Included |
| Usage Class | Semi-Commercial & Private |
| Rizen climbing ergometer 1x | Floor protection mat 1x |
| Resistance bands 5x |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | Easy assembly thanks to the pre-assembled components, estimated time of 20 minutes with two people |
| Tools Required | Included in delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.