Integrated Smith Machine
For secure and effective squats and bench presses.








Integrated Smith Machine
For secure and effective squats and bench presses.
Included Accessories
Includes J-Hooks, safety spotter arms, and a forward-offset pull-up bar for pull-ups.
Stability & Expandability
High net weight and offset base help prevent tipping. Expandable with an optional deadlift station.
High-Quality Craftsmanship
Laser-cut, robot-welded, and double powder-coated for maximum rust protection and durability.
Heavy-Duty Construction
70 mm square tubes (2 mm thick) ensure wobble-free, secure training, with space for a weight bench.
Reliable Support
Spotter arms (350 kg) and J-Hooks (1100 kg) with protective lining support controlled bar handling and help protect the barbell from damage.
R7 Saber Squat Rack with Smith Machine
Heavy-Duty Stability
Accessories

| Height | 203/223cm |
| Width | 188cm |
| Depth | 140cm |
| Net Weight | 164.0/169.5kg |
| Length | NA |
| Smith Machine Load Capacity | 600kg |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2.5mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 25mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 32-way laser engraved + 9-way ultra-fine adjustment CrossBars |
| Weight Plate Compatibility | 50mm |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments - modular concept |
| R7 Performance J-Hooks | 1x Pair |
| R7 Spotter Arms | 1x Pair |
| R7 Smith Machine | Attachment | 220 cm | 1x |
| R8 Pull-Up Bar | Chin-Up Bar | 1x |
| R7 Squat Rack | 1x |
| R7 Saber Squat Rack with Smith Trainer | 1x |
| Basic Frame Warranty | Lifetime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| TÜV Certification |
Buy adjustable weight benches online | Atletica premium-quality incline & flat bench for home & gym | 5-year warranty.
|
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | 2Hr, Two Person Assembly |
| Tools Required | Wrench Set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Integrated Smith Machine
For secure and effective squats and bench presses.
Included Accessories
Includes J-Hooks, safety spotter arms, and a forward-offset pull-up bar for pull-ups.
Stability & Expandability
High net weight and offset base help prevent tipping. Expandable with an optional deadlift station.
High-Quality Craftsmanship
Laser-cut, robot-welded, and double powder-coated for maximum rust protection and durability.
Heavy-Duty Construction
70 mm square tubes (2 mm thick) ensure wobble-free, secure training, with space for a weight bench.
Reliable Support
Spotter arms (350 kg) and J-Hooks (1100 kg) with protective lining support controlled bar handling and help protect the barbell from damage.
R7 Saber Squat Rack with Smith Machine
Heavy-Duty Stability
Accessories

| Height | 203/223cm |
| Width | 188cm |
| Depth | 140cm |
| Net Weight | 164.0/169.5kg |
| Length | NA |
| Smith Machine Load Capacity | 600kg |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2.5mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 25mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 32-way laser engraved + 9-way ultra-fine adjustment CrossBars |
| Weight Plate Compatibility | 50mm |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments - modular concept |
| R7 Performance J-Hooks | 1x Pair |
| R7 Spotter Arms | 1x Pair |
| R7 Smith Machine | Attachment | 220 cm | 1x |
| R8 Pull-Up Bar | Chin-Up Bar | 1x |
| R7 Squat Rack | 1x |
| R7 Saber Squat Rack with Smith Trainer | 1x |
| Basic Frame Warranty | Lifetime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| TÜV Certification |
Buy adjustable weight benches online | Atletica premium-quality incline & flat bench for home & gym | 5-year warranty.
|
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | 2Hr, Two Person Assembly |
| Tools Required | Wrench Set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.