Ultimate All-in-One Setup
Combination of 4-post Power Rack, linear-bearing Smith Machine, Dual Cable Pulley and Lat Pulldown and Rowing Unit for maximum training success.















Ultimate All-in-One Setup
Combination of 4-post Power Rack, linear-bearing Smith Machine, Dual Cable Pulley and Lat Pulldown and Rowing Unit for maximum training success.
Dual weight stack system
Two 95 kg weight stacks with smart gear ratio: 2:1 on the cable arms for extra long cable paths and 1:1 on the Lat Pulldown for heavy back training.
Massive studio load capacity
Extremely robust steel frame with up to 850 kg total load; including Performance J-Hooks (up to 1100 kg) and Spotter Arms (up to 350 kg).
One-handed height adjustment
Ultralight cable pulley arms can be adjusted lightning-fast with one hand along the 34-position perforated uprights thanks to the Spring-Loaded Pop Pin.
Modular Predator EVO Bench
Heavy-Duty Predator weight bench (44.5 kg) made of 110x60x3 mm steel with 9 back and 3 seat angles as well as integrated transport wheels and vertical storage.
Includes EVO Leg Option
Heavy-duty leg training attachment (up to 100 kg) for isolated leg extension and leg curl with optimized load curve directly on the bench.
R7 EVO Fighter | Power Rack | Lat Pulldown & Rowing Unit | Predator EVO
Precisely adjustable. Built for heavy loads.
Guided strength. Full control.
Strong frame for strong lifts.
Predator EVO Weight Bench: stable, massive, modular.
Your bench, dialed in exactly for your training.
Article ID
| SKU | 555-3888 |
| EAN | 4262543369853 |

| Total height | 223.5cm |
| Total depth | 179.8cm |
| Width: Smith Machine | 188cm |
| Width: Adjustable arm | 146cm |
| Width: Feet | 122cm |
| Inner dimension | 108cm |
| Width: Leg Blocker | 53cm |
| Width: Rear foot Lat Pulldown/rowing unit | 54cm |
| Height: Multi-Grip Pull-Up Bar | 220cm |
| Depth: Lat Pulldown/rowing unit | 55cm |
| Depth: 4-post construction | 77cm |
| Depth: Lat Pulldown/rowing unit | 55cm |
| Depth: Adjustable arm | 26.5cm |
| Depth: Spotter Arms | 47cm |
| Depth: J-Hooks | 14.5cm |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 20mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 34-position laser-engraved + 9-position Ultra-fine adjustment CrossBars |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments — modular concept |
| Weight Loading Type | Selectorized weight stack |
| Weight Increments | 5kg |
| Weight Stack Segmentation | 2x95kg |
| Pulley Ratio | 2:1 |
| Cable Pulleys | Plastic |
| Cable | Quadruple-coated steel cable |
| Cable Pull Rotation | 180° |
| Vertical Adjustment | 34-fach |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for studio and commercial use |
| Shipping | Freight delivery on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | 3h, two people |
| Tools Required | Wrench set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Freight pickup with preferred date |
| Training Plan and Equipment Support | 1h online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day remote help service |
Ultimate All-in-One Setup
Combination of 4-post Power Rack, linear-bearing Smith Machine, Dual Cable Pulley and Lat Pulldown and Rowing Unit for maximum training success.
Dual weight stack system
Two 95 kg weight stacks with smart gear ratio: 2:1 on the cable arms for extra long cable paths and 1:1 on the Lat Pulldown for heavy back training.
Massive studio load capacity
Extremely robust steel frame with up to 850 kg total load; including Performance J-Hooks (up to 1100 kg) and Spotter Arms (up to 350 kg).
One-handed height adjustment
Ultralight cable pulley arms can be adjusted lightning-fast with one hand along the 34-position perforated uprights thanks to the Spring-Loaded Pop Pin.
Modular Predator EVO Bench
Heavy-Duty Predator weight bench (44.5 kg) made of 110x60x3 mm steel with 9 back and 3 seat angles as well as integrated transport wheels and vertical storage.
Includes EVO Leg Option
Heavy-duty leg training attachment (up to 100 kg) for isolated leg extension and leg curl with optimized load curve directly on the bench.
R7 EVO Fighter | Power Rack | Lat Pulldown & Rowing Unit | Predator EVO
Precisely adjustable. Built for heavy loads.
Guided strength. Full control.
Strong frame for strong lifts.
Predator EVO Weight Bench: stable, massive, modular.
Your bench, dialed in exactly for your training.
Article ID
| SKU | 555-3888 |
| EAN | 4262543369853 |

| Total height | 223.5cm |
| Total depth | 179.8cm |
| Width: Smith Machine | 188cm |
| Width: Adjustable arm | 146cm |
| Width: Feet | 122cm |
| Inner dimension | 108cm |
| Width: Leg Blocker | 53cm |
| Width: Rear foot Lat Pulldown/rowing unit | 54cm |
| Height: Multi-Grip Pull-Up Bar | 220cm |
| Depth: Lat Pulldown/rowing unit | 55cm |
| Depth: 4-post construction | 77cm |
| Depth: Lat Pulldown/rowing unit | 55cm |
| Depth: Adjustable arm | 26.5cm |
| Depth: Spotter Arms | 47cm |
| Depth: J-Hooks | 14.5cm |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 20mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 34-position laser-engraved + 9-position Ultra-fine adjustment CrossBars |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments — modular concept |
| Weight Loading Type | Selectorized weight stack |
| Weight Increments | 5kg |
| Weight Stack Segmentation | 2x95kg |
| Pulley Ratio | 2:1 |
| Cable Pulleys | Plastic |
| Cable | Quadruple-coated steel cable |
| Cable Pull Rotation | 180° |
| Vertical Adjustment | 34-fach |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for studio and commercial use |
| Shipping | Freight delivery on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | 3h, two people |
| Tools Required | Wrench set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Freight pickup with preferred date |
| Training Plan and Equipment Support | 1h online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day remote help service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.