Maximum freedom of movement
Without Lat Pulldown attachment, the entire interior of the rack remains free – perfect for unobstructed squats, Olympic Lifts and free weight training.















Maximum freedom of movement
Without Lat Pulldown attachment, the entire interior of the rack remains free – perfect for unobstructed squats, Olympic Lifts and free weight training.
Slim footprint
The pure, minimalist variant: Full cage functionality, two cable pulleys and pull-up bar without protruding additional modules.
Dual 95 kg cable towers
Two full-fledged, infinitely height-adjustable cable pulleys deliver the perfect load for every pulling and pressing height from Cable-Crossovers to Face-Pulls.
2:1 ratio for amplitude
Halves the load at the handle and doubles the cable path for extra long, controlled movement paths and maximum Time-under-Tension.
Multi-Grip Pull-Up Bar
Thoughtfully designed Pull-Up Bar with narrow, wide, neutral and angled grip positions for varied upper-body training.
Uncompromising R7 quality
Massive, thick-walled steel profiles with industrial powder coating – designed for decades of high-load use in the studio or home gym.
R7 EVO Fighter Base | Power Rack | Predator EVO
Precisely adjustable. Built for heavy loads.
Guided strength. Full control.
Strong frame for strong lifts.
Predator EVO Weight Bench: stable, massive, modular.
Your bench, dialed in exactly for your training.
Article ID
| SKU | 555-3889 |
| EAN | 4262543369860 |

| Gesamthöhe | 220cm |
| Gesamttiefe | 165.4cm |
| Breite: Smith Machine | 188cm |
| Breite: Standfüße | 122cm |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 20mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 34-position laser-engraved + 9-position Ultra-fine adjustment CrossBars |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments — modular concept |
| Weight Loading Type | Selectorized weight stack |
| Weight Increments | 5kg |
| Weight Stack Segmentation | 2x95kg |
| Pulley Ratio | 2:1 |
| Cable Pulleys | Plastic |
| Cable | Quadruple-coated steel cable |
| Cable Pull Rotation | 180° |
| Vertical Adjustment | 34-fach |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for studio and commercial use |
| Shipping | Freight delivery on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | 3h, two people |
| Tools Required | Wrench set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Freight pickup with preferred date |
| Training Plan and Equipment Support | 1h online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day remote help service |
Maximum freedom of movement
Without Lat Pulldown attachment, the entire interior of the rack remains free – perfect for unobstructed squats, Olympic Lifts and free weight training.
Slim footprint
The pure, minimalist variant: Full cage functionality, two cable pulleys and pull-up bar without protruding additional modules.
Dual 95 kg cable towers
Two full-fledged, infinitely height-adjustable cable pulleys deliver the perfect load for every pulling and pressing height from Cable-Crossovers to Face-Pulls.
2:1 ratio for amplitude
Halves the load at the handle and doubles the cable path for extra long, controlled movement paths and maximum Time-under-Tension.
Multi-Grip Pull-Up Bar
Thoughtfully designed Pull-Up Bar with narrow, wide, neutral and angled grip positions for varied upper-body training.
Uncompromising R7 quality
Massive, thick-walled steel profiles with industrial powder coating – designed for decades of high-load use in the studio or home gym.
R7 EVO Fighter Base | Power Rack | Predator EVO
Precisely adjustable. Built for heavy loads.
Guided strength. Full control.
Strong frame for strong lifts.
Predator EVO Weight Bench: stable, massive, modular.
Your bench, dialed in exactly for your training.
Article ID
| SKU | 555-3889 |
| EAN | 4262543369860 |

| Gesamthöhe | 220cm |
| Gesamttiefe | 165.4cm |
| Breite: Smith Machine | 188cm |
| Breite: Standfüße | 122cm |
| Steel Type | Alloy steel |
| Square Tube | 70mm x 70mm |
| Steel Thickness | 2mm |
| Coating | Double powder coating |
| Corrosion Resistance | Zinc alloy |
| Hole Grid | 50mm |
| Hole (Pin) | 20mm |
| Hole Spacing | 50mm |
| Numbering and Scaling | 34-position laser-engraved + 9-position Ultra-fine adjustment CrossBars |
| Compatibility with ATLETICA | All ATLETICA R7 attachments — modular concept |
| Weight Loading Type | Selectorized weight stack |
| Weight Increments | 5kg |
| Weight Stack Segmentation | 2x95kg |
| Pulley Ratio | 2:1 |
| Cable Pulleys | Plastic |
| Cable | Quadruple-coated steel cable |
| Cable Pull Rotation | 180° |
| Vertical Adjustment | 34-fach |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for studio and commercial use |
| Shipping | Freight delivery on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | 3h, two people |
| Tools Required | Wrench set 13, 17, 19 |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Freight pickup with preferred date |
| Training Plan and Equipment Support | 1h online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day remote help service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.