Designed for Strong Women
15 kg hybrid barbell made for functional training, weightlifting, and powerlifting.












Designed for Strong Women
15 kg hybrid barbell made for functional training, weightlifting, and powerlifting.
Built to Fit & Perform
6 needle bearings deliver ideal spin under heavy loads, while the 25 mm grip diameter ensures a secure hold for smaller hands.
Unlimited Performance
190,000 PSI tensile strength with IPF and IWF markings.
Article ID
| SKU | 555-2339 |
| EAN | 4262446354260 |
| Net Weight | 15kg |
| Color | Chrome |
| Length | 201cm |
| Steel used | Alloy steel |
| Color | Chrome |
| Coating | Hard chrome |
| PSI (tensile strength) | 190.000 PSI |
| Total length | 210cm |
| Weight | 15kg |
| Load limit | up to 1000kg |
| Barbell use | Women's hybrid bar |
| Inner width | 131cm |
| Grip diameter | 25mm |
| Knurling | Medium coarse |
| Markings | IPF and IWF markings |
| Center knurling | No |
| Plate sleeve length | 32cm |
| Plate sleeve diameter | 50mm |
| Bearings | 2 x 20mm copper bushing + 6 x needle bearings |
| Inner Width | 131cm |
| Handle Diameter | 25mm |
| Knurling | Medium |
| Center Knurling | No |
| Markings | IPF and IWF markings |
| Recommended Use | Women's barbell hybrid bar |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
Designed for Strong Women
15 kg hybrid barbell made for functional training, weightlifting, and powerlifting.
Built to Fit & Perform
6 needle bearings deliver ideal spin under heavy loads, while the 25 mm grip diameter ensures a secure hold for smaller hands.
Unlimited Performance
190,000 PSI tensile strength with IPF and IWF markings.
Article ID
| SKU | 555-2339 |
| EAN | 4262446354260 |
| Net Weight | 15kg |
| Color | Chrome |
| Length | 201cm |
| Steel used | Alloy steel |
| Color | Chrome |
| Coating | Hard chrome |
| PSI (tensile strength) | 190.000 PSI |
| Total length | 210cm |
| Weight | 15kg |
| Load limit | up to 1000kg |
| Barbell use | Women's hybrid bar |
| Inner width | 131cm |
| Grip diameter | 25mm |
| Knurling | Medium coarse |
| Markings | IPF and IWF markings |
| Center knurling | No |
| Plate sleeve length | 32cm |
| Plate sleeve diameter | 50mm |
| Bearings | 2 x 20mm copper bushing + 6 x needle bearings |
| Inner Width | 131cm |
| Handle Diameter | 25mm |
| Knurling | Medium |
| Center Knurling | No |
| Markings | IPF and IWF markings |
| Recommended Use | Women's barbell hybrid bar |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.