Professional Plates
Competition bumper plates for experienced weightlifters. Solid steel core for increased plate capacity on the sleeves.


































Professional Plates
Competition bumper plates for experienced weightlifters. Solid steel core for increased plate capacity on the sleeves.
Engineered for Low Bounce
The steel core reduces rebound when the barbell is dropped.
IWF-Standard Design & Precision
Maximum weight tolerance of +/- 10 g in line with international competition requirements.
High-Quality Weight Plates for Professional Training
IWF Standard Design and Precision
Article ID
| SKU | 555-2133 | 555-2137 | 555-2138 | 555-2139 |
| EAN | 4262446352303 | 4262446352341 | 4262446352358 | 4262446352365 |
| Height | NA |
| Width | NA |
| Net Weight | 10 / 15 / 20 / 25 kg |
| Length | NA |
| Nuclear material | Steel |
| surface | rubber |
| Odor neutrality | almost odorless |
| Hole diameter | 50 mm |
| Color | Green, Yellow, Blue, Red |
| logo | white lettering |
| Weight tolerance | 10 g |
| Shore A hardness | 90 |
| Jumping behavior | Low |
| REACH Chemical Test | pollutant-free |
| UV resistant | Yes |
| Drop tests | 20,000 drops |
| Drop Test Height | 50cm height |
| Test underbody | 20mm floor protection mat made of rubber granulate (SBR) with concrete base |
| Test conditions | Mechanical endurance test |
| Dimensions | see table |
| Weight plate size by kg | Thickness, diameter |
| 10kg | 3.1 cm x 45 cm |
| 15kg | 4.4 cm x 45 cm |
| 20kg | 5.6 cm x 45 cm |
| 25 kg | 6.5 cm x 45 cm |
| Shipping | Freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 1 hour online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day Remote Help Service |
Professional Plates
Competition bumper plates for experienced weightlifters. Solid steel core for increased plate capacity on the sleeves.
Engineered for Low Bounce
The steel core reduces rebound when the barbell is dropped.
IWF-Standard Design & Precision
Maximum weight tolerance of +/- 10 g in line with international competition requirements.
High-Quality Weight Plates for Professional Training
IWF Standard Design and Precision
Article ID
| SKU | 555-2133 | 555-2137 | 555-2138 | 555-2139 |
| EAN | 4262446352303 | 4262446352341 | 4262446352358 | 4262446352365 |
| Height | NA |
| Width | NA |
| Net Weight | 10 / 15 / 20 / 25 kg |
| Length | NA |
| Nuclear material | Steel |
| surface | rubber |
| Odor neutrality | almost odorless |
| Hole diameter | 50 mm |
| Color | Green, Yellow, Blue, Red |
| logo | white lettering |
| Weight tolerance | 10 g |
| Shore A hardness | 90 |
| Jumping behavior | Low |
| REACH Chemical Test | pollutant-free |
| UV resistant | Yes |
| Drop tests | 20,000 drops |
| Drop Test Height | 50cm height |
| Test underbody | 20mm floor protection mat made of rubber granulate (SBR) with concrete base |
| Test conditions | Mechanical endurance test |
| Dimensions | see table |
| Weight plate size by kg | Thickness, diameter |
| 10kg | 3.1 cm x 45 cm |
| 15kg | 4.4 cm x 45 cm |
| 20kg | 5.6 cm x 45 cm |
| 25 kg | 6.5 cm x 45 cm |
| Warranty against deformation and breakage | ATLETICA LifeTime Guarantee |
| guarantee | 5 years |
| Permit | EN 20957 S , studio and commercial use possible |
| Shipping | Freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 1 hour online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.