Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.






















































Triton | Multigym Triplex-station

Produktegenskaper
Helkroppsträning på det mest effektiva sättet i en kompakt maskin
- Kombinerar kärnkomponenterna från ett Power Rack, en latsdragsstation samt en kabeldragsstation
- Den platsbesparande, multifunktionella styrketräningsmaskinen gör den till det perfekta tillskottet i ditt hemmagym
Grundutrustning för Triton Triplex-station
- Ingår: X-Bench (endast i Combat-versionen) stöder ett brett utbud av övningar genom sina plana, upp- och nedåtlutande inställningar
- X-Bench Träningsbänk (endast i Combat-versionen) har även en bencurl- och bicepscurl-tillsats för isolerad träning av ben och armar
- Hävarmarna har en liknande funktion som en laddad skivstång
- Den avgörande fördelen: vikterna rör sig kontrollerat och biomekaniskt säkert
- Vikten rör sig med jämnt motstånd genom hela rörelseomfånget på multigymmet
- Du kan justera hävarmarnas rörelseomfång med en säkerhetssprint i 10 olika höjder
- Säkerhetssprinten fungerar som säkerhetsarm och förhindrar att vikterna faller på bröst eller rygg
- Med ett kompakt djup på 191 cm kan Triplex-stationen enkelt integreras i befintliga rumsupplägg
- Träningen sker "i stationen" och kräver lite utrymme framför den
- Hävarmarna har en bredd på 130 cm
- De fyra viktpinnarna ser till att viktskivor förvaras ordentligt och lättillgängligt
- Viktpinnarna är strategiskt placerade, vilket gör träningen smidigare och minskar avbrotten
Helkroppsträning på styrketräningsmaskinen
- Med multigymmets jammer arms kan du utföra basövningar som knäböj, bänkpress och latsdrag med korrekt teknik och biomekanik
- Utrustad med många justerbara inställningar, positioner och tillbehör kan upp till 50 olika övningar utföras
- Med latsdragstationen kan du fokusera på att bygga en stark och definierad övre ryggmuskulatur
- Ett benstopp är integrerad och kan justeras vertikalt
- Den översta positionen låser knäna för tungt latsdrag
- Den nedersta positionen dämpar knäna framåt för roddövningar
- Nederst på latsdraget finns en andra kabeldragstation som kan användas för olika armövningar (tricepsövningar, bicepscurls, framåtlutad rodd)
- Förutom latsdrag kan du även utföra kroppsviktsövningar med hjälp av en konventionell pull-up-stång
- Pull-up-stången med integrerat klättringsgrepp kombinerar klassisk överkroppsträning med klättringsspecifika krav
- Den vanliga pull-up stången är idealisk för pull-ups och muskeluppbyggnad, medan klättringsgreppen ger möjlighet att specifikt träna fingerstyrka och grepptekniker
Varför välja Triton från Atletica?
- Latsdragsstång, tricepsstång, longbar för att koppla ihop hävarmarna, peg-pin för motståndsband ingår
- X-Bench Träningsbänk ingår i setet (endast i Combat-versionen)
Artikel-ID
| SKU | 555-1148 (Basic), 555-1167 (Combat) |
| EAN | 4260754396934 |
| Färg | Svart |
| Typ av kraftstation | Triplex-station |
| Typ av belastning | Laddas med viktskivor |
Teknisk data

| Höjd | 219cm |
| Bredd | 137cm |
| Djup | Inkl. hävarmar: 170cm |
| Nettovikt | 121kg |
| Längd | NA |
| Belastning | Laddas med viktskivor |
| Utväxlingsförhållande | 1:1 |
| Rullar | Plast |
| Rullager | Pressade kullager |
| Kabel | Fyrdubbelt mantlad stålvajer |
| Hävarmar | Kullagrade, 9kg egenvikt per arm |
| Grundram | Upp till 450kg, draghållfasthets- och PSI-belastningstestad |
| Latsdrag | Upp till 200kg belastbar, anpassad för 50mm viktskivor |
| Kabeldrag | Upp till 180kg belastbar, lämplig för 50mm och 30mm viktskivor |
| Hävarmar | Upp till 300kg per par |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 40 x 70 mm |
| Metalltjocklek | 2mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Viktladdning | Laddas med viktskivor |
| Viktblock | Laddas med viktskivor |
| Dragförhållande | 1:1 |
| Rullar | Plast |
| Rullager | Pressade kullager |
| Kabel | Fyrdubbelt mantlad stålvajer |
Riktlinjer & leveransinfo
| Triton basstation | 1x |
| Hävarmar | 1x par |
| Latsstång | 1x par |
| Tricepsstång | 1x |
| Longbar | 1x |
| Pin-peg-stift | 1x |
| Viktpinnar | 4x |
| Skivstångslås | 1x |
| X-Bench (endast med Combat-versionen) | 1x |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postavisering med tidsval |
| Monteringstid | 2 timmar, 2 personer |
| Verktyg som krävs | Skruvnyckelset 13, 17, 19 |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Recensioner
Helkroppsträning på det mest effektiva sättet i en kompakt maskin
- Kombinerar kärnkomponenterna från ett Power Rack, en latsdragsstation samt en kabeldragsstation
- Den platsbesparande, multifunktionella styrketräningsmaskinen gör den till det perfekta tillskottet i ditt hemmagym
Grundutrustning för Triton Triplex-station
- Ingår: X-Bench (endast i Combat-versionen) stöder ett brett utbud av övningar genom sina plana, upp- och nedåtlutande inställningar
- X-Bench Träningsbänk (endast i Combat-versionen) har även en bencurl- och bicepscurl-tillsats för isolerad träning av ben och armar
- Hävarmarna har en liknande funktion som en laddad skivstång
- Den avgörande fördelen: vikterna rör sig kontrollerat och biomekaniskt säkert
- Vikten rör sig med jämnt motstånd genom hela rörelseomfånget på multigymmet
- Du kan justera hävarmarnas rörelseomfång med en säkerhetssprint i 10 olika höjder
- Säkerhetssprinten fungerar som säkerhetsarm och förhindrar att vikterna faller på bröst eller rygg
- Med ett kompakt djup på 191 cm kan Triplex-stationen enkelt integreras i befintliga rumsupplägg
- Träningen sker "i stationen" och kräver lite utrymme framför den
- Hävarmarna har en bredd på 130 cm
- De fyra viktpinnarna ser till att viktskivor förvaras ordentligt och lättillgängligt
- Viktpinnarna är strategiskt placerade, vilket gör träningen smidigare och minskar avbrotten
Helkroppsträning på styrketräningsmaskinen
- Med multigymmets jammer arms kan du utföra basövningar som knäböj, bänkpress och latsdrag med korrekt teknik och biomekanik
- Utrustad med många justerbara inställningar, positioner och tillbehör kan upp till 50 olika övningar utföras
- Med latsdragstationen kan du fokusera på att bygga en stark och definierad övre ryggmuskulatur
- Ett benstopp är integrerad och kan justeras vertikalt
- Den översta positionen låser knäna för tungt latsdrag
- Den nedersta positionen dämpar knäna framåt för roddövningar
- Nederst på latsdraget finns en andra kabeldragstation som kan användas för olika armövningar (tricepsövningar, bicepscurls, framåtlutad rodd)
- Förutom latsdrag kan du även utföra kroppsviktsövningar med hjälp av en konventionell pull-up-stång
- Pull-up-stången med integrerat klättringsgrepp kombinerar klassisk överkroppsträning med klättringsspecifika krav
- Den vanliga pull-up stången är idealisk för pull-ups och muskeluppbyggnad, medan klättringsgreppen ger möjlighet att specifikt träna fingerstyrka och grepptekniker
Varför välja Triton från Atletica?
- Latsdragsstång, tricepsstång, longbar för att koppla ihop hävarmarna, peg-pin för motståndsband ingår
- X-Bench Träningsbänk ingår i setet (endast i Combat-versionen)
Artikel-ID
| SKU | 555-1148 (Basic), 555-1167 (Combat) |
| EAN | 4260754396934 |
| Färg | Svart |
| Typ av kraftstation | Triplex-station |
| Typ av belastning | Laddas med viktskivor |

| Höjd | 219cm |
| Bredd | 137cm |
| Djup | Inkl. hävarmar: 170cm |
| Nettovikt | 121kg |
| Längd | NA |
| Belastning | Laddas med viktskivor |
| Utväxlingsförhållande | 1:1 |
| Rullar | Plast |
| Rullager | Pressade kullager |
| Kabel | Fyrdubbelt mantlad stålvajer |
| Hävarmar | Kullagrade, 9kg egenvikt per arm |
| Grundram | Upp till 450kg, draghållfasthets- och PSI-belastningstestad |
| Latsdrag | Upp till 200kg belastbar, anpassad för 50mm viktskivor |
| Kabeldrag | Upp till 180kg belastbar, lämplig för 50mm och 30mm viktskivor |
| Hävarmar | Upp till 300kg per par |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 40 x 70 mm |
| Metalltjocklek | 2mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Viktladdning | Laddas med viktskivor |
| Viktblock | Laddas med viktskivor |
| Dragförhållande | 1:1 |
| Rullar | Plast |
| Rullager | Pressade kullager |
| Kabel | Fyrdubbelt mantlad stålvajer |
| Triton basstation | 1x |
| Hävarmar | 1x par |
| Latsstång | 1x par |
| Tricepsstång | 1x |
| Longbar | 1x |
| Pin-peg-stift | 1x |
| Viktpinnar | 4x |
| Skivstångslås | 1x |
| X-Bench (endast med Combat-versionen) | 1x |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postavisering med tidsval |
| Monteringstid | 2 timmar, 2 personer |
| Verktyg som krävs | Skruvnyckelset 13, 17, 19 |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Har du fortfarande frågor?
Till vilka Länder levererar ni era Produkter?
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Hur lång tid tar Leveransen?
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
Vad kostar frakten?
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Är varan försäkrad?
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Var ligger er flaggskeppsbutik?
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Visa alla vanliga frågor (FAQ)
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ








