Toppmodern prestanda
Kraftfull 6 hk AC-motor som når topphastigheter på upp till 25 km/h för intensiv intervallträning.







Toppmodern prestanda
Kraftfull 6 hk AC-motor som når topphastigheter på upp till 25 km/h för intensiv intervallträning.
Uppslukande underhållning
Integrerad 26 tums TFT Android-skärm med appar (Netflix, YouTube, Spotify) samt trådlös laddning via NFC.
Lutningsträning
Lutningen kan justeras i flera nivåer och möjliggör effektiv och utmanande intervallträning.
Skonsam löpning för lederna
Generös löpyta (158 × 60 cm) och 6-zons dämpningssystem i löpbrädan för skonsam joggning på hög nivå.
Mångsidiga träningsprogram
Tillgång till 36 förinstallerade program, target-läge samt interaktiva träningsfunktioner (Zwift, Kinomap).
Säkerhet & stabilitet
Extremt stabil konstruktion för användare upp till 160 kg, med säkerhetsnyckel för nödstopp vid höga hastigheter.
SprintMaster PRO är höjdpunkten för konditionsträning i alla gym, med topphastigheter upp till 25 km/h. Lutningen upp till 15 % pressar dig till dina gränser i uthållighetsträningen. Den integrerade TFT Android-displayen ger modern användning och underhållning.
Modern teknik, komfort & underhållning
Löpning på hög nivå
Interaktiva träningsmöjligheter
Högt tempo
Säkerhet först tack vare säkerhetsnyckel
Artikel-ID
| SKU | 555-2705 |
| EAN | 4262446358022 |

| Längd | 214,5 cm |
| Bredd | 93 cm |
| Höjd | 168 cm |
| Ren löpyta | 158x60 cm |
| Hopfällbar | Ja |
| Egenvikt crosstrainer | 198 kg |
| Maximal användarvikt | 160 kg |
| Minsta takhöjd | Din kroppslängd + 30 cm av löpytans höjd + 7cm frånskjutshöjd vid löpning = Minsta takhöjd |
| Motor | AC-motor med 6 hk |
| Maxhastighet | 25 km/h |
| Lutning | 0–15 % |
| Fjädring | 6-punktsfjädring av löpbrädan, 4 inre, 2 yttre |
| Löpbälte | 1,6 mm med ATLETICA-logomärkning |
| Displaystorlek | 26" |
| Programgrupper | 36 fördefinierade program | Target Mode | Real Scene Mode |
| Mätfunktioner | Kaloriförbrukning | Puls | Hastighet | Träningslängd | Sträcka |
| Pulsmätning | Finns via handsensorer eller koppling av ett pulsband |
| Snabbvalsknappar | Lutning, hastighet och program |
| Wi-Fi | Ingår |
| Bluetooth 5.3 | Ingår |
| Gränssnitt | MP3 |
| NFC Chip | Ingår |
| iOS/Android-kompatibel | Ja och därmed kompatibel med vanliga träningsappar: Zwift, Kinomap, AnyRun och många fler. |
| Hållare för surfplatta | Ingår |
| Smartphonehållare | Ingår |
| Vattenflaskhållare | Ingår |
| Transporthjul | Ingår |
| Silikonolja för löpband | Ingår |
| 1x SprintMaster PRO |
| Garanti för grundram | 5 år |
| RoHS-certifikat | Testad för elektrisk säkerhet samt fri från skadliga ämnen |
| TÜV | Certifierad enligt EN957-1 och EN957-6 |
| Leverans | Leverans med fraktbolag på pall |
| Möte | Avisering via e-post med val av leveranstid |
| Monteringstid | Enkel montering tack vare de förmonterade komponenterna, beräknad tid på 20 minuter med två personer |
| Verktyg som krävs | Ingår i leveransen |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes online-konsultation ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Toppmodern prestanda
Kraftfull 6 hk AC-motor som når topphastigheter på upp till 25 km/h för intensiv intervallträning.
Uppslukande underhållning
Integrerad 26 tums TFT Android-skärm med appar (Netflix, YouTube, Spotify) samt trådlös laddning via NFC.
Lutningsträning
Lutningen kan justeras i flera nivåer och möjliggör effektiv och utmanande intervallträning.
Skonsam löpning för lederna
Generös löpyta (158 × 60 cm) och 6-zons dämpningssystem i löpbrädan för skonsam joggning på hög nivå.
Mångsidiga träningsprogram
Tillgång till 36 förinstallerade program, target-läge samt interaktiva träningsfunktioner (Zwift, Kinomap).
Säkerhet & stabilitet
Extremt stabil konstruktion för användare upp till 160 kg, med säkerhetsnyckel för nödstopp vid höga hastigheter.
SprintMaster PRO är höjdpunkten för konditionsträning i alla gym, med topphastigheter upp till 25 km/h. Lutningen upp till 15 % pressar dig till dina gränser i uthållighetsträningen. Den integrerade TFT Android-displayen ger modern användning och underhållning.
Modern teknik, komfort & underhållning
Löpning på hög nivå
Interaktiva träningsmöjligheter
Högt tempo
Säkerhet först tack vare säkerhetsnyckel
Artikel-ID
| SKU | 555-2705 |
| EAN | 4262446358022 |

| Längd | 214,5 cm |
| Bredd | 93 cm |
| Höjd | 168 cm |
| Ren löpyta | 158x60 cm |
| Hopfällbar | Ja |
| Egenvikt crosstrainer | 198 kg |
| Maximal användarvikt | 160 kg |
| Minsta takhöjd | Din kroppslängd + 30 cm av löpytans höjd + 7cm frånskjutshöjd vid löpning = Minsta takhöjd |
| Motor | AC-motor med 6 hk |
| Maxhastighet | 25 km/h |
| Lutning | 0–15 % |
| Fjädring | 6-punktsfjädring av löpbrädan, 4 inre, 2 yttre |
| Löpbälte | 1,6 mm med ATLETICA-logomärkning |
| Displaystorlek | 26" |
| Programgrupper | 36 fördefinierade program | Target Mode | Real Scene Mode |
| Mätfunktioner | Kaloriförbrukning | Puls | Hastighet | Träningslängd | Sträcka |
| Pulsmätning | Finns via handsensorer eller koppling av ett pulsband |
| Snabbvalsknappar | Lutning, hastighet och program |
| Wi-Fi | Ingår |
| Bluetooth 5.3 | Ingår |
| Gränssnitt | MP3 |
| NFC Chip | Ingår |
| iOS/Android-kompatibel | Ja och därmed kompatibel med vanliga träningsappar: Zwift, Kinomap, AnyRun och många fler. |
| Hållare för surfplatta | Ingår |
| Smartphonehållare | Ingår |
| Vattenflaskhållare | Ingår |
| Transporthjul | Ingår |
| Silikonolja för löpband | Ingår |
| 1x SprintMaster PRO |
| Garanti | 5 år |
| CE-efterlevnad | Angiven |
| Certifiering | EN957-1- och EN957-6-certifierad |
| RoHS-testad | Testad för elektrisk säkerhet samt fri från skadliga ämnen. |
| Garanti för grundram | 5 år |
| RoHS-certifikat | Testad för elektrisk säkerhet samt fri från skadliga ämnen |
| TÜV | Certifierad enligt EN957-1 och EN957-6 |
| Leverans | Leverans med fraktbolag på pall |
| Möte | Avisering via e-post med val av leveranstid |
| Monteringstid | Enkel montering tack vare de förmonterade komponenterna, beräknad tid på 20 minuter med två personer |
| Verktyg som krävs | Ingår i leveransen |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes online-konsultation ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ