Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.















Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.
Weight Stack Upgrade auf 125 kg
Erweitert das R8 Bradley System um 30 kg zusätzliche Trainingslast für kontinuierliche Progression und maximalen Kraftaufbau.
Vollständiges Gewichts-Upgrade-Set
Inklusive 2x30kg Steckgewicht-Platten, verlangerter Selektor-Schwerter, positionsabhängiger Stahlseile und Gewichtsaufklebern von 5–125 kg.
R8 Modular Prinzip
Kompatibel mit zahlreichen R8 Attachments und beliebig um weitere Uprights und R8 Anbauteile erweiterbar
Flexible Rack-Positionierung
Das Upgrade passt sich durch verschiedene Positionen deinem R8 Setup an.
Geprüfte Qualität
TÜV- und GS-zertifiziert nach EN 20957: Die ATLETICA R8 Power Racks erfüllen höchste europäische Sicherheitsstandards und sind für den Einsatz in gewerblichen Fitnessstudios geeignet.
EXO Arms 125kg Upgrade | 108cm Crossbar Position 1 | Mehr Gewicht. Mehr Leistung. Mehr Fortschritt.
Lieferumfang:
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Artikel-ID
| SKU | |
| EAN |

| 108 cm rack | Fram I Mitten I Bak |
| 78 cm rack | Fram I Mitten |
| 42 cm rack | Fram |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32 lägen lasergraverade + 9 lägen ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA kompatibilitet | Alla ATLETICA R8-tillbehör - Modulkoncept |
| Viktladdning | Viktblock |
| Gradering | 5kg |
| Viktblock | 1x125kg |
| Dragförhållande | 2:1 |
| 1x Paar | EXO Arme |
| 12x | 5 kg Gewichtsplatten |
| 2x | Selektor-Schwert für 125kg |
| 2x | Passendes Kabel je nach Konfiguration |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S , lämpligt för studio och kommersiell användning |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av speditör på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timme online-rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.
Weight Stack Upgrade auf 125 kg
Erweitert das R8 Bradley System um 30 kg zusätzliche Trainingslast für kontinuierliche Progression und maximalen Kraftaufbau.
Vollständiges Gewichts-Upgrade-Set
Inklusive 2x30kg Steckgewicht-Platten, verlangerter Selektor-Schwerter, positionsabhängiger Stahlseile und Gewichtsaufklebern von 5–125 kg.
R8 Modular Prinzip
Kompatibel mit zahlreichen R8 Attachments und beliebig um weitere Uprights und R8 Anbauteile erweiterbar
Flexible Rack-Positionierung
Das Upgrade passt sich durch verschiedene Positionen deinem R8 Setup an.
Geprüfte Qualität
TÜV- und GS-zertifiziert nach EN 20957: Die ATLETICA R8 Power Racks erfüllen höchste europäische Sicherheitsstandards und sind für den Einsatz in gewerblichen Fitnessstudios geeignet.
EXO Arms 125kg Upgrade | 108cm Crossbar Position 1 | Mehr Gewicht. Mehr Leistung. Mehr Fortschritt.
Lieferumfang:
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Artikel-ID
| SKU | |
| EAN |

| 108 cm rack | Fram I Mitten I Bak |
| 78 cm rack | Fram I Mitten |
| 42 cm rack | Fram |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32 lägen lasergraverade + 9 lägen ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA kompatibilitet | Alla ATLETICA R8-tillbehör - Modulkoncept |
| Viktladdning | Viktblock |
| Gradering | 5kg |
| Viktblock | 1x125kg |
| Dragförhållande | 2:1 |
| 1x Paar | EXO Arme |
| 12x | 5 kg Gewichtsplatten |
| 2x | Selektor-Schwert für 125kg |
| 2x | Passendes Kabel je nach Konfiguration |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S , lämpligt för studio och kommersiell användning |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av speditör på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timme online-rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ