Polyuretan-beläggning
Luktfri. Högre kvalitet än PVC. Tåligare än gummi.


















































































Polyuretan-beläggning
Luktfri. Högre kvalitet än PVC. Tåligare än gummi.
Mer elastisk yta
PU-höljet skyddar din hantel om du tappar den och skadas mindre.
Kan användas utomhus
Tack vare de goda egenskaperna hos PU-huvudet och det rostfria stålhandtaget kan du träna utomhus.
Hantlar i par eller fördefinierade set
Otaliga övningar är möjliga med mycket små viktsteg. Även fördefinierade set finns tillgängliga.
Handtag
Medelgrov räffling är skonsam för dina händer vid många repetitioner, men ger ändå tillräckligt med grepp under svettiga träningspass.
Vikttolerans
Den maximala vikttoleransen är 3 %.
Polyuretanhantlar – Toppkvalitet för evig användning
Hög hårdhet gör dem mycket motståndskraftiga mot repor
Hantelset för helkroppsträning

| Material | Hårdkrom |
| Räffling | Medelgrov |
| Innermått | 15cm |
| Greppdiameter | 28,32mm till 34mm (beroende på hantelns vikt) |
| Handtagsmaterial | Hårdkrom |
| Hantelräffling | Medium |
| Grepptjocklek | 2,8 – 3,4 cm |
| Hantelhuvudets material | Polyuretan |
| Luktintensitet | Mycket låg |
| Stöttålig | Ja |
| Vikttolerans | 3% |
| Utomhusbruk | Ja |
| Tål att släppas i golvet | Ja |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Polyuretan-beläggning
Luktfri. Högre kvalitet än PVC. Tåligare än gummi.
Mer elastisk yta
PU-höljet skyddar din hantel om du tappar den och skadas mindre.
Kan användas utomhus
Tack vare de goda egenskaperna hos PU-huvudet och det rostfria stålhandtaget kan du träna utomhus.
Hantlar i par eller fördefinierade set
Otaliga övningar är möjliga med mycket små viktsteg. Även fördefinierade set finns tillgängliga.
Handtag
Medelgrov räffling är skonsam för dina händer vid många repetitioner, men ger ändå tillräckligt med grepp under svettiga träningspass.
Vikttolerans
Den maximala vikttoleransen är 3 %.
Polyuretanhantlar – Toppkvalitet för evig användning
Hög hårdhet gör dem mycket motståndskraftiga mot repor
Hantelset för helkroppsträning

| Material | Hårdkrom |
| Räffling | Medelgrov |
| Innermått | 15cm |
| Greppdiameter | 28,32mm till 34mm (beroende på hantelns vikt) |
| Handtagsmaterial | Hårdkrom |
| Hantelräffling | Medium |
| Grepptjocklek | 2,8 – 3,4 cm |
| Hantelhuvudets material | Polyuretan |
| Luktintensitet | Mycket låg |
| Stöttålig | Ja |
| Vikttolerans | 3% |
| Utomhusbruk | Ja |
| Tål att släppas i golvet | Ja |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.