Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.


Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.
Smooth Surface
An additional surface coating gives our bumper plates a smooth finish.
Precise Weight Accuracy & Standardized Dimensions
Maximum 3% weight tolerance and a standard 45 cm diameter for consistent handling and easy storage.
Set Includes: Delta White | 110 kg Black Bumper Plates | Black Aluminum Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile Performance
110 kg Bumper Plate Set – Heavy-duty, Weather-Resistant, Floor-friendly
Aluminum Collars – Strong Hold & Secure Fit
Article ID
| SKU: | 555-2899 |
| EAN: | 4262446359890 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | White |
| Length | 220cm |
| Steel Used | Alloy Steel |
| Color | White |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | Up To 1000kg |
| Barbell Use | All-Around |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28.5mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF And IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length Of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter Of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | All-round discs |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Delta Barbell White | 1x |
| Aluminium Collars | 2x |
| 110 kg Bumper Plate Set | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.
Smooth Surface
An additional surface coating gives our bumper plates a smooth finish.
Precise Weight Accuracy & Standardized Dimensions
Maximum 3% weight tolerance and a standard 45 cm diameter for consistent handling and easy storage.
Set Includes: Delta White | 110 kg Black Bumper Plates | Black Aluminum Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile Performance
110 kg Bumper Plate Set – Heavy-duty, Weather-Resistant, Floor-friendly
Aluminum Collars – Strong Hold & Secure Fit
Article ID
| SKU: | 555-2899 |
| EAN: | 4262446359890 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | White |
| Length | 220cm |
| Steel Used | Alloy Steel |
| Color | White |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | Up To 1000kg |
| Barbell Use | All-Around |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28.5mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF And IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length Of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter Of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | All-round discs |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Delta Barbell White | 1x |
| Aluminium Collars | 2x |
| 110 kg Bumper Plate Set | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.