Recycled Rubber
Made with 20% recycled rubber. Free from harmful substances with international IWF color coding.


Recycled Rubber
Made with 20% recycled rubber. Free from harmful substances with international IWF color coding.
UV Color Protection
Protected by a UV-resistant vinyl layer.
51 mm Stainless Steel Center Ring
Guarantees that the plates fit on standard barbells.
Set contents: Delta Electric Red I 90 kg Color Bumper Plates I Pro Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile performance
90 kg Color Bumper Plates – Durable, Weather-Resistant, Floor-Friendly
PRO Collars
Article ID
| SKU: | 555-2905 |
| EAN: | 4262446359951 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | Electric Red |
| Length | 220cm |
| Steel Used | Alloy Steel |
| Color | Chrome |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | up to 1000kg |
| Barbell Use | All-Around |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF and IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | Allround Discs Colored |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Delta Electric Red barbell | 1x |
| Per closures | 2x |
| Color Bumper Plates 90kg Set | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 100 days after purchase |
| Quick Troubleshooting Service | Pickup by forwarding agent with desired date |
Recycled Rubber
Made with 20% recycled rubber. Free from harmful substances with international IWF color coding.
UV Color Protection
Protected by a UV-resistant vinyl layer.
51 mm Stainless Steel Center Ring
Guarantees that the plates fit on standard barbells.
Set contents: Delta Electric Red I 90 kg Color Bumper Plates I Pro Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile performance
90 kg Color Bumper Plates – Durable, Weather-Resistant, Floor-Friendly
PRO Collars
Article ID
| SKU: | 555-2905 |
| EAN: | 4262446359951 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | Electric Red |
| Length | 220cm |
| Steel Used | Alloy Steel |
| Color | Chrome |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | up to 1000kg |
| Barbell Use | All-Around |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF and IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | Allround Discs Colored |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Delta Electric Red barbell | 1x |
| Per closures | 2x |
| Color Bumper Plates 90kg Set | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 100 days after purchase |
| Quick Troubleshooting Service | Pickup by forwarding agent with desired date |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.