Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.

Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.
Smooth Surface
An additional surface coating gives our bumper plates a smooth finish.
Precise Weight Accuracy & Standardized Dimensions
Maximum 3% weight tolerance and a standard 45 cm diameter for consistent handling and easy storage.
Set Contents: Delta Battleship Grey I 90kg Bumper Plates I Aluminum Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile Performance for Strength Training
90kg Bumper Plates – Robust, Weatherproof, Floor-Friendly
Aluminum Collars – Maximum Clamping Force & Security
Item ID
| SKU: | 555-2892 |
| EAN: | 4262446359821 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | Gray |
| Length | 220cm |
| Used Steel | Alloy Steel |
| Color | Bullet Grey |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | up to 1000kg |
| Barbell Use | Allround |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF and IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | All-round discs |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Barbell Delta Battleship Gray | 1x |
| Aluminum closures | 2x |
| Bumper Plate Set 90kg | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 100 days after purchase |
| Quick Troubleshooting Service | Pickup by forwarding agent with desired date |
Virtually Odorless
The rubber blend has 80% recycled content and 20% natural rubber.
Smooth Surface
An additional surface coating gives our bumper plates a smooth finish.
Precise Weight Accuracy & Standardized Dimensions
Maximum 3% weight tolerance and a standard 45 cm diameter for consistent handling and easy storage.
Set Contents: Delta Battleship Grey I 90kg Bumper Plates I Aluminum Collars
Delta Hybrid Bar – Versatile Performance for Strength Training
90kg Bumper Plates – Robust, Weatherproof, Floor-Friendly
Aluminum Collars – Maximum Clamping Force & Security
Item ID
| SKU: | 555-2892 |
| EAN: | 4262446359821 |

| Height | NA |
| Net Weight | 20kg |
| Color | Gray |
| Length | 220cm |
| Used Steel | Alloy Steel |
| Color | Bullet Grey |
| Coating | Hardchrome, Cerakote |
| PSI (Tensile Strength) | 190,000 PSI |
| Total Length | 2200mm |
| Weight | 20kg |
| Load Capacity | up to 1000kg |
| Barbell Use | Allround |
| Inside Width | 1310mm |
| Grip Area Diameter | 28mm |
| Knurling | Medium Coarse |
| Markings | IPF and IWF Markings |
| Center Knurling | No |
| Length of Plate Sleeves | 415mm |
| Diameter of Plate Sleeves | 50mm |
| Bearing | 2 x 20mm Bronze Bushings + 4 x Needle Bearings |
| Application | All-round discs |
| Crack Resistance | High |
| Hole Diameter | 50 mm |
| Shore A Hardness | 90 |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Barbell Delta Battleship Gray | 1x |
| Aluminum closures | 2x |
| Bumper Plate Set 90kg | 1x |
| Basic Frame Warranty | LifeTime |
| Attachment Warranty | 5 Years |
| Approval | EN 20957 S , Suitable for Studio and Commercial Use |
| Reach Certificate | Free from Harmful Substances |
| TÜV Certification | TÜV-Tested |
| Shipping | freight forwarding on pallet |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Return Policy | 100 days after purchase |
| Return Process | Pickup by forwarding agent with desired date |
| Training Plan and Equipment Support | 100 days after purchase |
| Quick Troubleshooting Service | Pickup by forwarding agent with desired date |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.