Effective, High-Intensity Training
The ATLETICA MagnaRow features a unique combination of 10 levels of air resistance and 6 added levels of magnetic resistance.










Effective, High-Intensity Training
The ATLETICA MagnaRow features a unique combination of 10 levels of air resistance and 6 added levels of magnetic resistance.
Dual Resistance System
Magnetic resistance lets you shift your focus between cardio endurance and strength endurance.
Built for Commercial Use
Stable frame for users up to 160 kg. Easy to move with integrated transport wheels.
Secure Foot Positioning
Adjustable foot straps with fast-clip system for a firm, reliable hold.
Clear Training Data
Large display shows calories, watts, distance, time, split (time/500 m), and heart rate at a glance.
Self-Powered Display - No Electricity Required
ATLETICA MagnaRow - What's Included
ATLETICA MagnaRow
Cardio Floor Mat | 210×100cm
Resistance Bands | Full Set 8–110 kg

| Height | 112 cm |
| Width | 62 cm |
| Net Weight | 47.6 kg |
| Length | 241 cm |
| Length | 241cm |
| Width | 62cm |
| Height | 112cm |
| Unit Weight | 47.6kg |
| Maximum User Weight | 160kg |
| Main Frame | 4 x 10cm |
| Rowing Handle | ⌀28mm Handle Diameter |
| Front Base Foot | 62.3 x 18cm |
| Front Support Tube | 8 x 8cm |
| Rear Base Foot | 38 x 16.1 cm |
| Rear Support Tube | 4 x 8cm |
| Monitor Arm | 5 x 5cm |
| Including | Generator for Monitor Display Smartphone/Tablet Holder - 2 Stoppers for the Rolling Seat Wireless Receiver |
| Recommended Use | Gym or ambitious home gym athletes |
| Motor | Air resistance and magnetic extra resistance |
| Maximum Speed | NA |
| Foldable | No |
| Running Surface | NA |
| Magnetic Resistance | Yes |
| ATLETICA MagnaRow | 1x |
| Cardio floor protection | 200×90cm | 1x |
| Resistance bands | Set of 9 straps |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | Easy, 20 min, Two-Person Assembly, Comes Partially Pre-Assembled |
| Tools Required | Included in Delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Effective, High-Intensity Training
The ATLETICA MagnaRow features a unique combination of 10 levels of air resistance and 6 added levels of magnetic resistance.
Dual Resistance System
Magnetic resistance lets you shift your focus between cardio endurance and strength endurance.
Built for Commercial Use
Stable frame for users up to 160 kg. Easy to move with integrated transport wheels.
Secure Foot Positioning
Adjustable foot straps with fast-clip system for a firm, reliable hold.
Clear Training Data
Large display shows calories, watts, distance, time, split (time/500 m), and heart rate at a glance.
Self-Powered Display - No Electricity Required
ATLETICA MagnaRow - What's Included
ATLETICA MagnaRow
Cardio Floor Mat | 210×100cm
Resistance Bands | Full Set 8–110 kg

| Height | 112 cm |
| Width | 62 cm |
| Net Weight | 47.6 kg |
| Length | 241 cm |
| Length | 241cm |
| Width | 62cm |
| Height | 112cm |
| Unit Weight | 47.6kg |
| Maximum User Weight | 160kg |
| Main Frame | 4 x 10cm |
| Rowing Handle | ⌀28mm Handle Diameter |
| Front Base Foot | 62.3 x 18cm |
| Front Support Tube | 8 x 8cm |
| Rear Base Foot | 38 x 16.1 cm |
| Rear Support Tube | 4 x 8cm |
| Monitor Arm | 5 x 5cm |
| Including | Generator for Monitor Display Smartphone/Tablet Holder - 2 Stoppers for the Rolling Seat Wireless Receiver |
| Recommended Use | Gym or ambitious home gym athletes |
| Motor | Air resistance and magnetic extra resistance |
| Maximum Speed | NA |
| Foldable | No |
| Running Surface | NA |
| Magnetic Resistance | Yes |
| ATLETICA MagnaRow | 1x |
| Cardio floor protection | 200×90cm | 1x |
| Resistance bands | Set of 9 straps |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | Easy, 20 min, Two-Person Assembly, Comes Partially Pre-Assembled |
| Tools Required | Included in Delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.