Powerlifting Titan
Built for competitive athletes.








Powerlifting Titan
Built for competitive athletes.
Developed for Maximum Performance
4 precision bearings combined with coarse knurling for a secure grip and controlled movement in squats.
Increased Plate Loading Capacity
445 mm sleeves provide ample loading capacity for heavier setups.
Gamma Spectrum Set
Gamma | Chrome - Powerlifting Barbell
120kg Color Bumper Plates

| Net Weight | 20kg |
| Length | 233cm |
| Steel used | Alloy steel |
| Color | Silver |
| Coating | Aluminum oxides |
| Total length | 1830mm |
| Weight | 7.5kg |
| Barbell use | Technical training |
| shaft | 1310mm |
| Shaft diameter | 28mm |
| knurling | Medium coarse |
| Center knurling | No |
| Length of the disc holders | 260mm |
| Diameter of the disc holders | 50mm |
| warehouse | 2 x 20mm copper bushing + 2 x needle bearings |
| Gamma Chrome 1x | Color Bumper Plates 2x10kg, 2x15kg and 2x25kg |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 hour online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day Remote Help Service |
Powerlifting Titan
Built for competitive athletes.
Developed for Maximum Performance
4 precision bearings combined with coarse knurling for a secure grip and controlled movement in squats.
Increased Plate Loading Capacity
445 mm sleeves provide ample loading capacity for heavier setups.
Gamma Spectrum Set
Gamma | Chrome - Powerlifting Barbell
120kg Color Bumper Plates

| Net Weight | 20kg |
| Length | 233cm |
| Steel used | Alloy steel |
| Color | Silver |
| Coating | Aluminum oxides |
| Total length | 1830mm |
| Weight | 7.5kg |
| Barbell use | Technical training |
| shaft | 1310mm |
| Shaft diameter | 28mm |
| knurling | Medium coarse |
| Center knurling | No |
| Length of the disc holders | 260mm |
| Diameter of the disc holders | 50mm |
| warehouse | 2 x 20mm copper bushing + 2 x needle bearings |
| Gamma Chrome 1x | Color Bumper Plates 2x10kg, 2x15kg and 2x25kg |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 hour online consultation included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.