Built for Home Training
Designed for reliable performance across all fitness levels.










Built for Home Training
Designed for reliable performance across all fitness levels.
Space-Saving Folding Design
Folds upright when not in use to free up training space.
Strong, Consistent Drive
Brushless motor with 3 HP and up to 7 HP peak. Speeds up to 20 km/h.
12-Level Incline
Adjust incline to shift load and vary training intensity.
LED Display
High-contrast screen with reduced glare for clear readability during training.
Compatible with Training Apps
Supports virtual sessions with Kinomap and AnyRun.
Get your home gym package with the FastTrack treadmill and a durable floor protection mat – ready for intense endurance sessions at home.
Cardio Floor Protection 210x100cm - Details

| Height | 133 cm |
| Width | 80 cm |
| Net Weight | 77 kg |
| Length | 173 cm |
| Treadmill | 140 x 50 cm |
| Foldable | Yes |
| Folded Footprint | 110 |
| Length | 173cm |
| Width | 80cm |
| Height | 133cm |
| Running Surface | 140cm x 50cm |
| Foldable | Yes |
| Length (Folded) | 110cm |
| Width (Folded) | 80cm |
| Height (Folded) | 175cm |
| Required Ceiling Height | Your Height + 14cm Deck Height + 7cm Stride Clearance = Minimum Ceiling Height |
| Crosstrainer Net Weight | 70kg |
| Max User Weight | 140kg |
| Motor | DC Motor, 2.5 HP, 7.0 HP Peak Output |
| Max Speed | 20 km/h |
| Incline | 12% in 12 Levels |
| Cushioning | 6-Zone Deck Cushioning, Adjustable by Zone |
| Running Belt | 1.6mm with ATLETICA Logo Marking |
| Display Size | 15" LED Color Matrix Display, 37cm Diagonal, 19cm × 30cm |
| Workout Programs | 36 Preset Training Programs, Including Fat Burn Max, Heart Beat Max, Strength Max, Stamina Max, Tabata, Warm-Up & Cool Down |
| Measurement Functions | Calorie Burn, Heart Rate, Speed, Training Time, Distance, RPM, Watts |
| Heart Rate Measurement | Hand Pulse Sensors on Frame |
| Quick Select Buttons | Speed and Incline |
| Bluetooth 5.3 | Included |
| 5.3 kHz Chipset | Included |
| NFC Chipset | Included |
| Polar Chipset Receiver | Included |
| iOS/Android Compatible | Yes, and Compatible with Popular Training Apps: ZWIFT, Kinomap, AnyRun, and More. |
| Wireless Charging Tray | Included |
| Tablet Holder | Included |
| Smartphone Holder | Included |
| Water Bottle Holder | Included |
| Transport Wheels | Included |
| Treadmill Silicone Oil | Included |
| Recommended Use | All-round treadmill for the whole family |
| Motor | 2.5 HP |
| Maximum Speed | 20 km/h |
| Foldable | Yes |
| Running Surface | 140 x 50 cm |
| Magnetic Resistance | No |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | 6 and certified EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | Easy 20 Minute, Two Person Assembly—Arrives Partially Pre-Assembled |
| Tools Required | Included in Delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Built for Home Training
Designed for reliable performance across all fitness levels.
Space-Saving Folding Design
Folds upright when not in use to free up training space.
Strong, Consistent Drive
Brushless motor with 3 HP and up to 7 HP peak. Speeds up to 20 km/h.
12-Level Incline
Adjust incline to shift load and vary training intensity.
LED Display
High-contrast screen with reduced glare for clear readability during training.
Compatible with Training Apps
Supports virtual sessions with Kinomap and AnyRun.
Get your home gym package with the FastTrack treadmill and a durable floor protection mat – ready for intense endurance sessions at home.
Cardio Floor Protection 210x100cm - Details

| Height | 133 cm |
| Width | 80 cm |
| Net Weight | 77 kg |
| Length | 173 cm |
| Treadmill | 140 x 50 cm |
| Foldable | Yes |
| Folded Footprint | 110 |
| Length | 173cm |
| Width | 80cm |
| Height | 133cm |
| Running Surface | 140cm x 50cm |
| Foldable | Yes |
| Length (Folded) | 110cm |
| Width (Folded) | 80cm |
| Height (Folded) | 175cm |
| Required Ceiling Height | Your Height + 14cm Deck Height + 7cm Stride Clearance = Minimum Ceiling Height |
| Crosstrainer Net Weight | 70kg |
| Max User Weight | 140kg |
| Motor | DC Motor, 2.5 HP, 7.0 HP Peak Output |
| Max Speed | 20 km/h |
| Incline | 12% in 12 Levels |
| Cushioning | 6-Zone Deck Cushioning, Adjustable by Zone |
| Running Belt | 1.6mm with ATLETICA Logo Marking |
| Display Size | 15" LED Color Matrix Display, 37cm Diagonal, 19cm × 30cm |
| Workout Programs | 36 Preset Training Programs, Including Fat Burn Max, Heart Beat Max, Strength Max, Stamina Max, Tabata, Warm-Up & Cool Down |
| Measurement Functions | Calorie Burn, Heart Rate, Speed, Training Time, Distance, RPM, Watts |
| Heart Rate Measurement | Hand Pulse Sensors on Frame |
| Quick Select Buttons | Speed and Incline |
| Bluetooth 5.3 | Included |
| 5.3 kHz Chipset | Included |
| NFC Chipset | Included |
| Polar Chipset Receiver | Included |
| iOS/Android Compatible | Yes, and Compatible with Popular Training Apps: ZWIFT, Kinomap, AnyRun, and More. |
| Wireless Charging Tray | Included |
| Tablet Holder | Included |
| Smartphone Holder | Included |
| Water Bottle Holder | Included |
| Transport Wheels | Included |
| Treadmill Silicone Oil | Included |
| Recommended Use | All-round treadmill for the whole family |
| Motor | 2.5 HP |
| Maximum Speed | 20 km/h |
| Foldable | Yes |
| Running Surface | 140 x 50 cm |
| Magnetic Resistance | No |
| Warranty | 5 Years |
| CE Conformity | Given |
| Certification | EN957-1 and EN957-6 Certified |
| RoHS Testing | Tested for Electrical Safety and Freedom from Harmful Substances. |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | 6 and certified EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Assembly Time | Easy 20 Minute, Two Person Assembly—Arrives Partially Pre-Assembled |
| Tools Required | Included in Delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.
We deliver to the following countries: Belgium, Denmark, Germany, France, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, Austria, Poland, Sweden, Finland, Switzerland, Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Hungary, Italy, Spain.
If your country is not listed, please contact our support team.
Once we’ve received your payment, we’ll begin processing your order.
Delivery within Germany typically takes 3–5 business days after you receive a shipping confirmation with tracking details via email.
During peak seasons, delivery may take up to 10 business days.
For international deliveries, please refer to the current monthly rates listed in the footer of the page.
Your payment with ATLETICA is insured. Every purchase is protected through Trusted Shops for up to €20,000.
Our brand store address is:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Our opening hours are Mon-Sat 10am-7pm.
To be sure, feel free to contact our in-store team to schedule an appointment or confirm product availability.
Didn't find an answer to your question? View a full FAQ section here.