Cross Trainer, Stepper & Air Walker
Stride length determines training focus and muscle activation.













Cross Trainer, Stepper & Air Walker
Stride length determines training focus and muscle activation.
HIIT Ready
Offers top performance for intensive workouts.
High-Performance Machine
Designed for high-frequency use in commercial gyms.
Space-Saving Vertical Design
Reduces footprint by 20 cm compared to conventional cross trainers.
Magnetic Resistance System
Quiet, independently operating resistance system on each arm.
Multi-Handle Design
Two handle options with multiple grip positions support ergonomic positioning and help shift training focus.
The 3-in-1 Machine: Cross Trainer, Stepper, Air Walker
High-Performance Machine from the Stride Series for Commercial Gym Use
Varied Training Options
Magnetic Resistance System
Dual Belt Drive
High-Quality Materials for Commercial Use
Multi-Handle Design & Ergonomic Grip
Training Programs and Connectivity

| Height | 169cm |
| Width | 74cm |
| Net Weight | 76kg |
| Length | 139cm |
| Drive System | Silent Magnetic Resistance System 2-Stage Drive System with Poly-V Belt |
| Pulley Ratio | 1:13.5 |
| Movement Modes | Stepper, Climber, Bicycle, Elliptical Trainer, Runner and Air Walker |
| Resistance Levels | 32 |
| Training Programs | 19 |
| Display | Easy to Read, Backlit |
| Metrics Displayed | Speed, RPM, Time, Distance, Calories, Watts, Level, Heart Rate |
| Stride Length | Patented System with Adjustable Stride Length between 24cm to 89cm, Suitable for Users of all Heights |
| Joints | Dual Industrial-Grade Bearings for Smooth Movement |
| Distance Between Pedals | 7.5cm for a More Natural Stride Motion |
| Step-Up Height | 25cm, for Easy Access |
| Heart Rate Monitoring | Integrated Hand Sensors for Heart Rate Tracking |
| Covers | ABS Protective Covers |
| Transport Wheels | Including |
| Foot Supports | Adjustable, for Height Leveling |
| Recommended Use | gym |
| Motor | Silent magnetic resistance system 2-stage drive system with poly-V belt |
| Maximum Speed | NA |
| Foldable | No |
| Running Surface | Patented system with stride length adjustment between 24cm and 89cm |
| Magnetic Resistance | No |
| Omni-STRIDE, 3-in-1 Combination | 1x |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | Easy assembly thanks to the pre-assembled components, estimated time of 20 minutes with two people |
| Tools Required | Included in delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Cross Trainer, Stepper & Air Walker
Stride length determines training focus and muscle activation.
HIIT Ready
Offers top performance for intensive workouts.
High-Performance Machine
Designed for high-frequency use in commercial gyms.
Space-Saving Vertical Design
Reduces footprint by 20 cm compared to conventional cross trainers.
Magnetic Resistance System
Quiet, independently operating resistance system on each arm.
Multi-Handle Design
Two handle options with multiple grip positions support ergonomic positioning and help shift training focus.
The 3-in-1 Machine: Cross Trainer, Stepper, Air Walker
High-Performance Machine from the Stride Series for Commercial Gym Use
Varied Training Options
Magnetic Resistance System
Dual Belt Drive
High-Quality Materials for Commercial Use
Multi-Handle Design & Ergonomic Grip
Training Programs and Connectivity

| Height | 169cm |
| Width | 74cm |
| Net Weight | 76kg |
| Length | 139cm |
| Drive System | Silent Magnetic Resistance System 2-Stage Drive System with Poly-V Belt |
| Pulley Ratio | 1:13.5 |
| Movement Modes | Stepper, Climber, Bicycle, Elliptical Trainer, Runner and Air Walker |
| Resistance Levels | 32 |
| Training Programs | 19 |
| Display | Easy to Read, Backlit |
| Metrics Displayed | Speed, RPM, Time, Distance, Calories, Watts, Level, Heart Rate |
| Stride Length | Patented System with Adjustable Stride Length between 24cm to 89cm, Suitable for Users of all Heights |
| Joints | Dual Industrial-Grade Bearings for Smooth Movement |
| Distance Between Pedals | 7.5cm for a More Natural Stride Motion |
| Step-Up Height | 25cm, for Easy Access |
| Heart Rate Monitoring | Integrated Hand Sensors for Heart Rate Tracking |
| Covers | ABS Protective Covers |
| Transport Wheels | Including |
| Foot Supports | Adjustable, for Height Leveling |
| Recommended Use | gym |
| Motor | Silent magnetic resistance system 2-stage drive system with poly-V belt |
| Maximum Speed | NA |
| Foldable | No |
| Running Surface | Patented system with stride length adjustment between 24cm and 89cm |
| Magnetic Resistance | No |
| Omni-STRIDE, 3-in-1 Combination | 1x |
| Warranty | 5 Years |
| CE Conformity | Given |
| Certification | EN 20957 SA ∣ Suitable for Studio and Commercial Use |
| Basic Frame Warranty | 5 years |
| Rohs Certificate | Tested for electrical safety and freedom from pollutants |
| TÜV Certification | EN957-1 and EN957-6 and certified |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email announcement with date selection |
| Assembly Time | Easy assembly thanks to the pre-assembled components, estimated time of 20 minutes with two people |
| Tools Required | Included in delivery |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.