Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.






R8 Dipstång

Produktegenskaper
Montering sker på liknande sätt som våra J-Hooks genom en vridrörelse
- Stabil, säker och lätt att hantera
- Ett säkerhetsstift förhindrar oavsiktlig lossning under utförandet av övningen
- Dip-barren monteras på det extremt stabila 75 mm fyrkantsröret på valfritt R8-rack
- Skydd av mycket slitstark UHMW-plast på insidan förhindrar repor på stolparna
- Den 3 mm tjocka stålkonstruktionen möjliggör en hög viktbelastning på upp till 600 kg, vilket gör att man kan använda tilläggsvikter utöver kroppsviktsträning
- När stången inte används kan den på några sekunder tas bort från ställningen och förvaras
Ett måste för all bröstträning
- Dips är oumbärliga för en komplett bröstträning
- De aktiverar bröstmuskulaturen från en annan vinkel än (lutande) bänkpress och är ur många avseenden överlägsna negativ bänkpress
- Inte bara är set-upen betydligt tidsbesparande och mindre krävande, utan man kan även träna målmuskelgruppen intensivare
- Medan lutande bänkpress kräver en träningspartner för att nå sina gränser kan man vid en dipstation träna excentriskt ensam och säkert
- Detta innebär att man efter att ha nått muskelutmattning fortfarande kan utföra den negativa delen av rörelsen
- Denna excentriska belastning tvingar muskeln att anpassa sig och växa
Ergonomiskt utformad, även för breda axlar
- De två parallellstängerna konvergerar – vid den smalaste punkten är avståndet 44 cm och vid den bredaste 72 cm
- Du kan därför välja den greppbredd som passar dig bäst för att fokusera mer på bröstet eller triceps
- Även axlarna involveras i denna flerledsövning, vilket gör den så effektiv
- Stängerna är 47 cm långa och har en diameter på 3,8 cm. De är bekväma att greppa och ger ett utmärkt grepp
Artikel-ID
| SKU | PR-R8-0125 |
| EAN | 4260754390161 |
Teknisk data

| Längd | 74,5cm |
| Längd Ram | 47cm |
| Bredd | 72cm |
| Nettovikt | 10kg |
| Färg | Svart |
| Belastningsgräns | upp till 600kg |
| Ståltyp | Legerat Stål 11 Gauge |
| Fyrkantrör | 75mm x 75mm |
| Hålavstånd | 50mm |
| Borrning (Pin) | 25mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Beläggning | Dubbla Pulverbeläggningar |
| Korrosionsbeständighet | Zinklegering |
| Anslutningsbultar (medföljer) | M20 och M12 |
| Kompatibilitet ATLETICA | Lämplig för R8 Power Racks |
Riktlinjer & leveransinfo
| R8 Dip-Barren | 1x |
| Leverans | Speditörsleverans på Pall |
| Möte | E-Postmeddelande med val av Tidpunkt |
| Returpolicy | 100 Dagar efter Köp |
| Returhantering | Hämtning av Spedition med önskat Datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes Online-Rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-Dagars Fjärrhjälpservice |
Recensioner
Montering sker på liknande sätt som våra J-Hooks genom en vridrörelse
- Stabil, säker och lätt att hantera
- Ett säkerhetsstift förhindrar oavsiktlig lossning under utförandet av övningen
- Dip-barren monteras på det extremt stabila 75 mm fyrkantsröret på valfritt R8-rack
- Skydd av mycket slitstark UHMW-plast på insidan förhindrar repor på stolparna
- Den 3 mm tjocka stålkonstruktionen möjliggör en hög viktbelastning på upp till 600 kg, vilket gör att man kan använda tilläggsvikter utöver kroppsviktsträning
- När stången inte används kan den på några sekunder tas bort från ställningen och förvaras
Ett måste för all bröstträning
- Dips är oumbärliga för en komplett bröstträning
- De aktiverar bröstmuskulaturen från en annan vinkel än (lutande) bänkpress och är ur många avseenden överlägsna negativ bänkpress
- Inte bara är set-upen betydligt tidsbesparande och mindre krävande, utan man kan även träna målmuskelgruppen intensivare
- Medan lutande bänkpress kräver en träningspartner för att nå sina gränser kan man vid en dipstation träna excentriskt ensam och säkert
- Detta innebär att man efter att ha nått muskelutmattning fortfarande kan utföra den negativa delen av rörelsen
- Denna excentriska belastning tvingar muskeln att anpassa sig och växa
Ergonomiskt utformad, även för breda axlar
- De två parallellstängerna konvergerar – vid den smalaste punkten är avståndet 44 cm och vid den bredaste 72 cm
- Du kan därför välja den greppbredd som passar dig bäst för att fokusera mer på bröstet eller triceps
- Även axlarna involveras i denna flerledsövning, vilket gör den så effektiv
- Stängerna är 47 cm långa och har en diameter på 3,8 cm. De är bekväma att greppa och ger ett utmärkt grepp
Artikel-ID
| SKU | PR-R8-0125 |
| EAN | 4260754390161 |

| Längd | 74,5cm |
| Längd Ram | 47cm |
| Bredd | 72cm |
| Nettovikt | 10kg |
| Färg | Svart |
| Belastningsgräns | upp till 600kg |
| Ståltyp | Legerat Stål 11 Gauge |
| Fyrkantrör | 75mm x 75mm |
| Hålavstånd | 50mm |
| Borrning (Pin) | 25mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Beläggning | Dubbla Pulverbeläggningar |
| Korrosionsbeständighet | Zinklegering |
| Anslutningsbultar (medföljer) | M20 och M12 |
| Kompatibilitet ATLETICA | Lämplig för R8 Power Racks |
| R8 Dip-Barren | 1x |
| Garanti | 5 år |
| Certifiering | EN ISO 20957-1:2013 | EN ISO 20957-4:2016 | Klass H | Ej för kommersiellt bruk |
| Leverans | Speditörsleverans på Pall |
| Möte | E-Postmeddelande med val av Tidpunkt |
| Returpolicy | 100 Dagar efter Köp |
| Returhantering | Hämtning av Spedition med önskat Datum |
| Råd om träningsplan | 1 timmes Online-Rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-Dagars Fjärrhjälpservice |
Har du fortfarande frågor?
Till vilka Länder levererar ni era Produkter?
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Hur lång tid tar Leveransen?
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
Vad kostar frakten?
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Är varan försäkrad?
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Var ligger er flaggskeppsbutik?
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Visa alla vanliga frågor (FAQ)
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ








