Specialized Rubber Blend
Built for drops with reduced noise. Controlled, low bounce supports long plate lifespan and helps reduce damage and injury risk.



























Specialized Rubber Blend
Built for drops with reduced noise. Controlled, low bounce supports long plate lifespan and helps reduce damage and injury risk.
Perfect Fit
Features a stainless steel center ring with a 50.4 mm opening, compatible with most standard barbells.
Easy Identification
Abrasion-resistant markings in international color coding for quick weight selection.
Built for Drops
Durability & Reliability
Easy Identification & Consistency
Article ID
| SKU | 555-2125 | 555-2126 | 555-2130 | 555-2131 | 555-2132 |
| EAN | 4262446352228 | 4262446352235 | 4262446352273 | 4262446352280 | 4262446352297 |

| Height | NA |
| Width | NA |
| Net Weight | 5 / 10 / 15 / 20 / 25 kg |
| Length | NA |
| Plate Size by Weight (kg) | Thickness, Diameter |
| 5kg | 3.1cm x 45cm |
| 10kg | 5.1cm x 45cm |
| 15kg | 6.5cm x 45cm |
| 20kg | 8.0cm x 45cm |
| 25kg | 9.5cm x 45cm |
| Inner Ring | 50.4mm |
| Core Material | Recycled Natural Rubber |
| Odor | Virtually Odorless |
| Weight Tolerance | 3% |
| Shore A Hardness | 75 |
| Shock Absorption | High |
| Bounce | Low |
| REACH Chemical Test | Free of Harmful Substances |
| UV Resistant | Yes |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Drop Ready | Yes |
| Drop Tests | 20,000 Drops |
| Drop Test Height | 50cm Height |
| 50cm Height | 20mm Protective Mat Made of Rubber Granulate (SBR) on Concrete |
| Test Conditions | Mechanical Endurance Test |
| Shock Absorption | High |
| High Temp Bumper Plates | 1x Pair |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Specialized Rubber Blend
Built for drops with reduced noise. Controlled, low bounce supports long plate lifespan and helps reduce damage and injury risk.
Perfect Fit
Features a stainless steel center ring with a 50.4 mm opening, compatible with most standard barbells.
Easy Identification
Abrasion-resistant markings in international color coding for quick weight selection.
Built for Drops
Durability & Reliability
Easy Identification & Consistency
Article ID
| SKU | 555-2125 | 555-2126 | 555-2130 | 555-2131 | 555-2132 |
| EAN | 4262446352228 | 4262446352235 | 4262446352273 | 4262446352280 | 4262446352297 |

| Height | NA |
| Width | NA |
| Net Weight | 5 / 10 / 15 / 20 / 25 kg |
| Length | NA |
| Plate Size by Weight (kg) | Thickness, Diameter |
| 5kg | 3.1cm x 45cm |
| 10kg | 5.1cm x 45cm |
| 15kg | 6.5cm x 45cm |
| 20kg | 8.0cm x 45cm |
| 25kg | 9.5cm x 45cm |
| Inner Ring | 50.4mm |
| Core Material | Recycled Natural Rubber |
| Odor | Virtually Odorless |
| Weight Tolerance | 3% |
| Shore A Hardness | 75 |
| Shock Absorption | High |
| Bounce | Low |
| REACH Chemical Test | Free of Harmful Substances |
| UV Resistant | Yes |
| Suitable for Outdoor Use | Yes |
| Drop Ready | Yes |
| Drop Tests | 20,000 Drops |
| Drop Test Height | 50cm Height |
| 50cm Height | 20mm Protective Mat Made of Rubber Granulate (SBR) on Concrete |
| Test Conditions | Mechanical Endurance Test |
| Shock Absorption | High |
| High Temp Bumper Plates | 1x Pair |
| Deformation and Breakage Warranty | ATLETICA LifeTime Warranty |
| Warranty | 5-Years |
| Approval | EN 20957 S, Suitable for Studio and Commercial Use |
| Shipping | Palletized Freight Delivery |
| Scheduled Freight Delivery | Email Notification with Scheduling Options |
| Return Policy | 100 Days after Purchase |
| Return Process | Scheduled Freight Pickup |
| Training Plan and Equipment Support | 1 Hour Online Consultation Included |
| Quick Troubleshooting Service | 7-Day Remote Help Service |
Schedule a free appointment for a personal consultation with one of our experts.
Our customer service is available Monday to Friday, from 8:00 AM to 4:00 PM, to assist you.