Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.















Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.
Weight Stack Upgrade auf 125 kg
Erweitert das R8 Bradley System um 30 kg zusätzliche Trainingslast für kontinuierliche Progression und maximalen Kraftaufbau.
Vollständiges Gewichts-Upgrade-Set
Inklusive 2x30kg Steckgewicht-Platten, verlangerter Selektor-Schwerter, positionsabhängiger Stahlseile und Gewichtsaufklebern von 5–125 kg.
R8 Modular Prinzip
Kompatibel mit zahlreichen R8 Attachments und beliebig um weitere Uprights und R8 Anbauteile erweiterbar
Flexible Rack-Positionierung
Das Upgrade passt sich durch verschiedene Positionen deinem R8 Setup an.
Geprüfte Qualität
TÜV- und GS-zertifiziert nach EN 20957: Die ATLETICA R8 Power Racks erfüllen höchste europäische Sicherheitsstandards und sind für den Einsatz in gewerblichen Fitnessstudios geeignet.
EXO Arms 125kg Upgrade | 108cm Crossbar Position 2 | Mehr Gewicht. Mehr Leistung. Mehr Fortschritt.
Lieferumfang:
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Artikel-ID
| SKU | |
| EAN |

| 108 cm rack | Foran I Midt I Bag |
| 78 cm rack | Foran I Midt |
| 42 cm rack | Foran |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 75mm x 75mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zinklegering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 25mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | Lasergraveret i 32 positioner + 9 positioners ultra-finjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alt ATLETICA R8-tilbehør - Modulkoncept |
| Belastningstype | Vægtblok |
| Graduering | 5kg |
| Underopdeling af vægtmagasin | 1x125kg |
| Gearforhold | 2:1 |
| 1x Paar | EXO Arme |
| 12x | 5 kg Gewichtsplatten |
| 2x | Selektor-Schwert für 125kg |
| 2x | Passendes Kabel je nach Konfiguration |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | EN 20957 S , Egnet til studie- og kommerciel brug |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning af speditør på den ønskede dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 times online-rådgivning inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7 dages fjernsupport |
Power Rack mit EXO Arms für maximale Kabelzug-Freiheit
Die frei verstellbaren EXO Arms bieten 49 Winkelkombinationen pro Seite, sowie einen 360° drehbarem Kabelausgang, der sich automatisch in Zugrichtung ausrichtet.
Weight Stack Upgrade auf 125 kg
Erweitert das R8 Bradley System um 30 kg zusätzliche Trainingslast für kontinuierliche Progression und maximalen Kraftaufbau.
Vollständiges Gewichts-Upgrade-Set
Inklusive 2x30kg Steckgewicht-Platten, verlangerter Selektor-Schwerter, positionsabhängiger Stahlseile und Gewichtsaufklebern von 5–125 kg.
R8 Modular Prinzip
Kompatibel mit zahlreichen R8 Attachments und beliebig um weitere Uprights und R8 Anbauteile erweiterbar
Flexible Rack-Positionierung
Das Upgrade passt sich durch verschiedene Positionen deinem R8 Setup an.
Geprüfte Qualität
TÜV- und GS-zertifiziert nach EN 20957: Die ATLETICA R8 Power Racks erfüllen höchste europäische Sicherheitsstandards und sind für den Einsatz in gewerblichen Fitnessstudios geeignet.
EXO Arms 125kg Upgrade | 108cm Crossbar Position 2 | Mehr Gewicht. Mehr Leistung. Mehr Fortschritt.
Lieferumfang:
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Artikel-ID
| SKU | |
| EAN |

| 108 cm rack | Foran I Midt I Bag |
| 78 cm rack | Foran I Midt |
| 42 cm rack | Foran |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 75mm x 75mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zinklegering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 25mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | Lasergraveret i 32 positioner + 9 positioners ultra-finjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alt ATLETICA R8-tilbehør - Modulkoncept |
| Belastningstype | Vægtblok |
| Graduering | 5kg |
| Underopdeling af vægtmagasin | 1x125kg |
| Gearforhold | 2:1 |
| 1x Paar | EXO Arme |
| 12x | 5 kg Gewichtsplatten |
| 2x | Selektor-Schwert für 125kg |
| 2x | Passendes Kabel je nach Konfiguration |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | EN 20957 S , Egnet til studie- og kommerciel brug |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning af speditør på den ønskede dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 times online-rådgivning inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7 dages fjernsupport |
Bestil en tid til en gratis, personlig ekspertkonsultation.
Vores kundeservice er tilgængelig mandag til fredag fra 8:00 til 16:00.
Vi leverer til de følgende lande: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrig, Italien, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Holland, Østrig, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakiet, Tjekkiet, Kroatien, Ungarn, Italien og Spanien.
Hvis dit land ikke er på listen, bedes du kontakte vores kundeservice.
Så snart vi har modtaget din betaling, går vi i gang med at behandle din bestilling.
Typisk tager det 3–5 hverdage at levere i Tyskland, fra du har fået vores mail med forsendelsesbekræftelse og trackinglink.
I travle perioder kan leveringstiden dog være op til 10 hverdage.
De specifikke leveringstider fremgår af den respektive produktside.
Ved internationale leveringer henviser vi til de aktuelle fragtpriser, som du finder nederst på siden.
Når du handler hos ATLETICA, er din betaling i trygge hænder. Med Trusted Shops er dit køb forsikret op til 20.000 euro.
Adressen på vores brandstore er:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Vores åbningstider er mandag til lørdag kl. 10–19.
Du er meget velkommen til at kontakte en medarbejder på stedet for at aftale en tid eller høre om tilgængeligheden af udstyret.
Fik du ikke besvaret dit spørgsmål? Se hele vores FAQ-sektion her