Pladsbesparende & stabil
Uden bagerste uprights og med vægmontering bliver Dual Pulley-kabeltrækket til en klippe midt i brændingen.













Pladsbesparende & stabil
Uden bagerste uprights og med vægmontering bliver Dual Pulley-kabeltrækket til en klippe midt i brændingen.
Alsidig kabeltræksstation
To separate kabeltræksstationer med hver to greb gør det muligt for to personer at træne samtidig.
Fleksible indstillinger
34 højdejusterbare og drejelige trækruller samt 6-trins justerbar fodstøtte til enhver øvelse.
Variabel modstand
Udvekslingsforholdet er valgfrit 1:2 ved single-arm-øvelser og 1:1 ved øvelser med begge arme.
Kompatible vægte
Skivespidser til 50 mm-skiver giver fleksibel pålæsning.
Helkropsworkout
Den integrerede pull-up-stang og det alsidige tilbehør gør det muligt at gennemføre et komplet helkropsworkout.
R8-Nitro kabeltræk fra Atletica
R8-Nitro basisudstyr
Alsidig helkropstræning – selv hvis pladsen er begrænset
Køb Atletica R8-Dual Pulley kabeltræk
Artikelnummer
| SKU | R8 Nitro Væg |
| EAN | 4260754394695 |
| Farve | Mat sort |

| Højde | 226cm (225cm uden gummifødder) |
| Bredde | 176cm |
| Dybde | 112cm |
| Nettovægt | 102kg |
| Længde | NA |
| Stolper og Crossbars | Op til 1.500 kg, testet for trækstyrke og PSI-belastning |
| Lats-træk/Ro-enhed | Kan belastes op til 450 kg |
| Monkeybar | Op til 400 kg, testet for trækstyrke |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 50mm x 50mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zink legering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 13mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | 32-vejs lasergraveret + 9-vejs ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alle ATLETICA R8 tilbehør - modulært koncept |
| Belastningstype | Pladebelastning |
| Gearforhold | 1:1 eller 1:2 |
| Ruller | plast |
| Kabel | Firedobbelt belagt stålkabel |
| Kabeltræk med rotationsfunktion | 180° |
| power rack | NA |
| J-Hooks | Op til 450 kg pr. J-krog, vægttabstest godkendt |
| Lat pulldown | NA |
| Pull-Up Bar | Op til 400 kg, trækstyrketest testet |
| Safety Spotter Arms | NA |
| R8-Kabeltræk | 2x |
| R8-monkey-bar | Pull-up-stang | 1x |
| Enhåndsgreb | Nylon | 4x |
| Basisramme-garanti | Livstid |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | EN 20957 S , studie og kommerciel brug mulig |
| Levering | Fragt levering på palle |
| Tidsbestilling | E-mail meddelelse med datovalg |
| Monteringstid | 1 time, to mand |
| Nødvendigt værktøj | Skruenøglesæt 13, 17, 19 |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning ved speditør med ønsket dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 time online konsultation inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7-dages fjernhjælp |
Pladsbesparende & stabil
Uden bagerste uprights og med vægmontering bliver Dual Pulley-kabeltrækket til en klippe midt i brændingen.
Alsidig kabeltræksstation
To separate kabeltræksstationer med hver to greb gør det muligt for to personer at træne samtidig.
Fleksible indstillinger
34 højdejusterbare og drejelige trækruller samt 6-trins justerbar fodstøtte til enhver øvelse.
Variabel modstand
Udvekslingsforholdet er valgfrit 1:2 ved single-arm-øvelser og 1:1 ved øvelser med begge arme.
Kompatible vægte
Skivespidser til 50 mm-skiver giver fleksibel pålæsning.
Helkropsworkout
Den integrerede pull-up-stang og det alsidige tilbehør gør det muligt at gennemføre et komplet helkropsworkout.
R8-Nitro kabeltræk fra Atletica
R8-Nitro basisudstyr
Alsidig helkropstræning – selv hvis pladsen er begrænset
Køb Atletica R8-Dual Pulley kabeltræk
Artikelnummer
| SKU | R8 Nitro Væg |
| EAN | 4260754394695 |
| Farve | Mat sort |

| Højde | 226cm (225cm uden gummifødder) |
| Bredde | 176cm |
| Dybde | 112cm |
| Nettovægt | 102kg |
| Længde | NA |
| Stolper og Crossbars | Op til 1.500 kg, testet for trækstyrke og PSI-belastning |
| Lats-træk/Ro-enhed | Kan belastes op til 450 kg |
| Monkeybar | Op til 400 kg, testet for trækstyrke |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 50mm x 50mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zink legering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 13mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | 32-vejs lasergraveret + 9-vejs ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alle ATLETICA R8 tilbehør - modulært koncept |
| Belastningstype | Pladebelastning |
| Gearforhold | 1:1 eller 1:2 |
| Ruller | plast |
| Kabel | Firedobbelt belagt stålkabel |
| Kabeltræk med rotationsfunktion | 180° |
| power rack | NA |
| J-Hooks | Op til 450 kg pr. J-krog, vægttabstest godkendt |
| Lat pulldown | NA |
| Pull-Up Bar | Op til 400 kg, trækstyrketest testet |
| Safety Spotter Arms | NA |
| R8-Kabeltræk | 2x |
| R8-monkey-bar | Pull-up-stang | 1x |
| Enhåndsgreb | Nylon | 4x |
| Basisramme-garanti | Livstid |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | EN 20957 S , studie og kommerciel brug mulig |
| Levering | Fragt levering på palle |
| Tidsbestilling | E-mail meddelelse med datovalg |
| Monteringstid | 1 time, to mand |
| Nødvendigt værktøj | Skruenøglesæt 13, 17, 19 |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning ved speditør med ønsket dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 time online konsultation inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7-dages fjernhjælp |
Bestil en tid til en gratis, personlig ekspertkonsultation.
Vores kundeservice er tilgængelig mandag til fredag fra 8:00 til 16:00.
Vi leverer til de følgende lande: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrig, Italien, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Holland, Østrig, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakiet, Tjekkiet, Kroatien, Ungarn, Italien og Spanien.
Hvis dit land ikke er på listen, bedes du kontakte vores kundeservice.
Så snart vi har modtaget din betaling, går vi i gang med at behandle din bestilling.
Typisk tager det 3–5 hverdage at levere i Tyskland, fra du har fået vores mail med forsendelsesbekræftelse og trackinglink.
I travle perioder kan leveringstiden dog være op til 10 hverdage.
De specifikke leveringstider fremgår af den respektive produktside.
Ved internationale leveringer henviser vi til de aktuelle fragtpriser, som du finder nederst på siden.
Når du handler hos ATLETICA, er din betaling i trygge hænder. Med Trusted Shops er dit køb forsikret op til 20.000 euro.
Adressen på vores brandstore er:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Vores åbningstider er mandag til lørdag kl. 10–19.
Du er meget velkommen til at kontakte en medarbejder på stedet for at aftale en tid eller høre om tilgængeligheden af udstyret.
Fik du ikke besvaret dit spørgsmål? Se hele vores FAQ-sektion her