Power Rack med EXO Arms for maksimal frihed ved kabeltræk
De frit justerbare EXO Arms tilbyder 49 vinkelkombinationer pr. side samt en 360° drejelig kabeludgang, der automatisk indstiller sig efter trækretningen.





















Power Rack med EXO Arms for maksimal frihed ved kabeltræk
De frit justerbare EXO Arms tilbyder 49 vinkelkombinationer pr. side samt en 360° drejelig kabeludgang, der automatisk indstiller sig efter trækretningen.
Massiv stålprofil 75 x 75 x 3 mm for høj stabilitet
Den robuste R8-rammeprofil danner grundlaget for intensiv langhantel- og kabeltrækstræning
Sideligt integrerede kabeltræk for sikkert ståsted ved hver øvelse
Vægtføringen øger stabiliteten især ved eksplosive og dynamiske bevægelser
R8 modulært princip
Kompatibel med adskillige R8 Attachments og kan udvides efter ønske med flere Uprights og R8-tilbehør
Sømløs integration
Fuldstændig gennemgang muliggør fleksibel placering af en træningsbænk og integration med R8 Smith Machine.
Testet kvalitet
TÜV- og GS-certificeret efter EN 20957: ATLETICA R8 Power Racks opfylder de højeste europæiske sikkerhedsstandarder og er velegnede til brug i kommercielle fitnesscentre.
R8 Bradley EXO | Power Rack
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Der Kabelzug folgt deiner Bewegung – nicht umgekehrt.
Einmal gebaut. Dauerhaft belastbar.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Das Upgrade, das dein Gym verdient.

| Gesamthöhe | 231cm |
| Breite: Rahmen | 123cm |
| Tiefe: Standfüße | 118cm | 93cm | 123cm |
| Länge: EXO Arms | 42cm |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 75mm x 75mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zinklegering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 25mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | Lasergraveret i 32 positioner + 9 positioners ultra-finjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alt ATLETICA R8-tilbehør - Modulkoncept |
| Belastningstype | Stikvægte / Plate Loaded |
| Graduering | 5kg / Plate Loaded |
| Underopdeling af vægtmagasin | 2x95kg / 2x125kg / 2xPlate Loaded |
| Gearforhold | 2:1 |
| Ruller | Plast |
| Kabel | Firedobbelt kappet stålwire |
| Kabeltræk med rotationsfunktion | 180° |
| Basisramme-garanti | Livstid |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | Klasse S: studio og kommerciel brug muligt |
| TÜV | TÜV- og GS-certificeret efter EN 20957 |
| TÜV |
TÜV Rheinland- & GS-certificeret
|
| Levering | Speditionslevering på palle |
| Tidsbestilling | E-mail-besked med valg af tidspunkt |
| Monteringstid | 3h |
| Nødvendigt værktøj | Skruenøglesæt 17 og 19, skralde, sæt af unbrakonøgler |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning af speditør på den ønskede dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 times online-rådgivning inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7 dages fjernsupport |
Power Rack med EXO Arms for maksimal frihed ved kabeltræk
De frit justerbare EXO Arms tilbyder 49 vinkelkombinationer pr. side samt en 360° drejelig kabeludgang, der automatisk indstiller sig efter trækretningen.
Massiv stålprofil 75 x 75 x 3 mm for høj stabilitet
Den robuste R8-rammeprofil danner grundlaget for intensiv langhantel- og kabeltrækstræning
Sideligt integrerede kabeltræk for sikkert ståsted ved hver øvelse
Vægtføringen øger stabiliteten især ved eksplosive og dynamiske bevægelser
R8 modulært princip
Kompatibel med adskillige R8 Attachments og kan udvides efter ønske med flere Uprights og R8-tilbehør
Sømløs integration
Fuldstændig gennemgang muliggør fleksibel placering af en træningsbænk og integration med R8 Smith Machine.
Testet kvalitet
TÜV- og GS-certificeret efter EN 20957: ATLETICA R8 Power Racks opfylder de højeste europæiske sikkerhedsstandarder og er velegnede til brug i kommercielle fitnesscentre.
R8 Bradley EXO | Power Rack
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Der Kabelzug folgt deiner Bewegung – nicht umgekehrt.
Einmal gebaut. Dauerhaft belastbar.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Das Upgrade, das dein Gym verdient.

| Gesamthöhe | 231cm |
| Breite: Rahmen | 123cm |
| Tiefe: Standfüße | 118cm | 93cm | 123cm |
| Länge: EXO Arms | 42cm |
| Ståltype | Legeret stål |
| Firkantrør | 75mm x 75mm |
| Metaltykkelse | 3mm |
| Belægning | Dobbelt pulverlakering |
| Korrosionsbestandighed | Zinklegering |
| Hulmønster | 50mm |
| Hul (pin) | 25mm |
| Afstand mellem hullernes centre | 50mm |
| Nummerering og inddeling | Lasergraveret i 32 positioner + 9 positioners ultra-finjustering CrossBars |
| ATLETICA-kompatibilitet | Alt ATLETICA R8-tilbehør - Modulkoncept |
| Belastningstype | Stikvægte / Plate Loaded |
| Graduering | 5kg / Plate Loaded |
| Underopdeling af vægtmagasin | 2x95kg / 2x125kg / 2xPlate Loaded |
| Gearforhold | 2:1 |
| Ruller | Plast |
| Kabel | Firedobbelt kappet stålwire |
| Kabeltræk med rotationsfunktion | 180° |
| Basisramme-garanti | Livstid |
| Tilbehørsgaranti | 5 år |
| Godkendelse | Klasse S: studio og kommerciel brug muligt |
| TÜV | TÜV- og GS-certificeret efter EN 20957 |
| TÜV |
TÜV Rheinland- & GS-certificeret
|
| Levering | Speditionslevering på palle |
| Tidsbestilling | E-mail-besked med valg af tidspunkt |
| Monteringstid | 3h |
| Nødvendigt værktøj | Skruenøglesæt 17 og 19, skralde, sæt af unbrakonøgler |
| Returpolitik | 100 dage efter køb |
| Returneringshåndtering | Afhentning af speditør på den ønskede dato |
| Rådgivning om træningsprogrammer og udstyr | 1 times online-rådgivning inkluderet |
| Hurtig fejlsøgningsservice | 7 dages fjernsupport |
Bestil en tid til en gratis, personlig ekspertkonsultation.
Vores kundeservice er tilgængelig mandag til fredag fra 8:00 til 16:00.
Vi leverer til de følgende lande: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrig, Italien, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Holland, Østrig, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakiet, Tjekkiet, Kroatien, Ungarn, Italien og Spanien.
Hvis dit land ikke er på listen, bedes du kontakte vores kundeservice.
Så snart vi har modtaget din betaling, går vi i gang med at behandle din bestilling.
Typisk tager det 3–5 hverdage at levere i Tyskland, fra du har fået vores mail med forsendelsesbekræftelse og trackinglink.
I travle perioder kan leveringstiden dog være op til 10 hverdage.
De specifikke leveringstider fremgår af den respektive produktside.
Ved internationale leveringer henviser vi til de aktuelle fragtpriser, som du finder nederst på siden.
Når du handler hos ATLETICA, er din betaling i trygge hænder. Med Trusted Shops er dit køb forsikret op til 20.000 euro.
Adressen på vores brandstore er:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Vores åbningstider er mandag til lørdag kl. 10–19.
Du er meget velkommen til at kontakte en medarbejder på stedet for at aftale en tid eller høre om tilgængeligheden af udstyret.
Fik du ikke besvaret dit spørgsmål? Se hele vores FAQ-sektion her