Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.

Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.
Cerakote
Högkvalitativ keramisk beläggning, ursprungligen från vapenindustrin för enastående hållbarhet.
Ergonomisk design
Medelgrovt vulkanräffling för säkert grepp som samtidigt skonar händerna vid höga repetitionsantal.
Setet innehåller: Delta Skivstång trippelsvart, 90 kg Bumper Plates & Pro-skivstångslås
Delta Hybridstång – Mångsidig prestanda för styrketräning
90 kg Färgade Bumper Plates – IWF-färgkod & golvskydd
Pro-skivstångslås ingår
Artikel-ID
| SKU | 555-2906 |
| EAN | 4262446359968 |

| Höjd | NA |
| Nettovikt | 20kg |
| Färg | Svart |
| Längd | 220cm |
| Använd stål | Legerat stål |
| Färg | Trippelsvart |
| Beläggning | Hårdkrom, Cerakote |
| PSI (draghållfasthet) | 190 000 PSI |
| Total längd | 2200mm |
| Vikt | 20kg |
| Belastningsgräns | Upp till 1000kg |
| Användning | Allround |
| Inre Bredd | 1310mm |
| Greppdiameter | 28.5mm |
| Räffling | Mellangrov |
| Markeringar | IPF- och IWF-markeringar |
| Mitträffling | Nej |
| Längd på viktupptag | 415mm |
| Diameter på viktupptag | 50mm |
| Lager | 2 x 20mm kopparbussningar + 4 x nållager |
| Tillämpning | Färgade allround-skivor |
| Sprickbeteende | Hög |
| Håldiameter | 50 mm |
| Shore A-hårdhet | 90 |
| Lämplighet för utomhusbruk | Ja |
|
Färgade Bumper Plates set | 90 kg | 1x |
|
|
Delta Skivstång | Trippelsvart | 1x |
|
|
Aluminium Svart | 1x Paar |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 676€ | ||
| Exklusivt paketpris | 659€ | ||
| Du sparar | 17€ |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| TÜV | TÜV-testad |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice distans |
Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.
Cerakote
Högkvalitativ keramisk beläggning, ursprungligen från vapenindustrin för enastående hållbarhet.
Ergonomisk design
Medelgrovt vulkanräffling för säkert grepp som samtidigt skonar händerna vid höga repetitionsantal.
Setet innehåller: Delta Skivstång trippelsvart, 90 kg Bumper Plates & Pro-skivstångslås
Delta Hybridstång – Mångsidig prestanda för styrketräning
90 kg Färgade Bumper Plates – IWF-färgkod & golvskydd
Pro-skivstångslås ingår
Artikel-ID
| SKU | 555-2906 |
| EAN | 4262446359968 |

| Höjd | NA |
| Nettovikt | 20kg |
| Färg | Svart |
| Längd | 220cm |
| Använd stål | Legerat stål |
| Färg | Trippelsvart |
| Beläggning | Hårdkrom, Cerakote |
| PSI (draghållfasthet) | 190 000 PSI |
| Total längd | 2200mm |
| Vikt | 20kg |
| Belastningsgräns | Upp till 1000kg |
| Användning | Allround |
| Inre Bredd | 1310mm |
| Greppdiameter | 28.5mm |
| Räffling | Mellangrov |
| Markeringar | IPF- och IWF-markeringar |
| Mitträffling | Nej |
| Längd på viktupptag | 415mm |
| Diameter på viktupptag | 50mm |
| Lager | 2 x 20mm kopparbussningar + 4 x nållager |
| Tillämpning | Färgade allround-skivor |
| Sprickbeteende | Hög |
| Håldiameter | 50 mm |
| Shore A-hårdhet | 90 |
| Lämplighet för utomhusbruk | Ja |
|
Färgade Bumper Plates set | 90 kg | 1x |
|
|
Delta Skivstång | Trippelsvart | 1x |
|
|
Aluminium Svart | 1x Paar |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 676€ | ||
| Exklusivt paketpris | 659€ | ||
| Du sparar | 17€ |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| TÜV | TÜV-testad |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice distans |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ