Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.


Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.
Cerakote
Högkvalitativ keramisk beläggning, ursprungligen från vapenindustrin för enastående hållbarhet.
Ergonomisk design
Medelgrovt vulkanräffling för säkert grepp som samtidigt skonar händerna vid höga repetitionsantal.
Setet innehåller: Delta Skivstång elektrisk gul, 90 kg Bumper Plates & gummihantellås
Delta Hybridstång – Mångsidig prestanda för styrketräning
90 kg Färgade Bumper Plates – IWF-färgkod & golvskydd
Gummilås med stark låsgaranti
Artikel-ID
| SKU | 555-2902 |
| EAN | 4262446359920 |
| Typ av stål | Legerat stål |
| Färg | Elektrisk gul |
| Beläggning | Hårdkrom, cerakote |
| PSI (Draghållfasthet) | 190.000 PSI |
| Vikt | 20 kg |
| Belastningsgräns | 1000 kg |
| Användning | Allround |
| Bredd innermått | 1310 mm |
| Diameter greppyta | 28 mm |
| Räffling | Medelgrov |
| Markeringar | IPF- och IWF-markeringar |
| Mitträffling | Nej |
| Längd på viktskiveupptag | 415 mm |
| Diameter på viktskiveupptag | 50 mm |
| Lager | 2 x 20 mm kopparbussning + 4 x nållager |
| Tillämpning | Färgade allround-skivor |
| Sprickbeteende | Hög |
| Håldiameter | 50 mm |
| Shore A-hårdhet | 90 |
| Lämplighet för utomhusbruk | Ja |
|
Färgade Bumper Plates set | 90 kg | 1x |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 402€ | ||
| Exklusivt paketpris | 659€ | ||
| Du sparar | -257€ |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| TÜV | TÜV-testad |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postavisering med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 100 dagar efter köp |
| Snabb felsökningsservice | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
Unversell skivstång – olympisk tradition
Klassiska mått med 2200 mm längd, 20 kg vikt och en greppdiameter på 28 mm. Den optimala allround-skivstången för tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell träning i ditt hemmagym.
Cerakote
Högkvalitativ keramisk beläggning, ursprungligen från vapenindustrin för enastående hållbarhet.
Ergonomisk design
Medelgrovt vulkanräffling för säkert grepp som samtidigt skonar händerna vid höga repetitionsantal.
Setet innehåller: Delta Skivstång elektrisk gul, 90 kg Bumper Plates & gummihantellås
Delta Hybridstång – Mångsidig prestanda för styrketräning
90 kg Färgade Bumper Plates – IWF-färgkod & golvskydd
Gummilås med stark låsgaranti
Artikel-ID
| SKU | 555-2902 |
| EAN | 4262446359920 |
| Typ av stål | Legerat stål |
| Färg | Elektrisk gul |
| Beläggning | Hårdkrom, cerakote |
| PSI (Draghållfasthet) | 190.000 PSI |
| Vikt | 20 kg |
| Belastningsgräns | 1000 kg |
| Användning | Allround |
| Bredd innermått | 1310 mm |
| Diameter greppyta | 28 mm |
| Räffling | Medelgrov |
| Markeringar | IPF- och IWF-markeringar |
| Mitträffling | Nej |
| Längd på viktskiveupptag | 415 mm |
| Diameter på viktskiveupptag | 50 mm |
| Lager | 2 x 20 mm kopparbussning + 4 x nållager |
| Tillämpning | Färgade allround-skivor |
| Sprickbeteende | Hög |
| Håldiameter | 50 mm |
| Shore A-hårdhet | 90 |
| Lämplighet för utomhusbruk | Ja |
|
Färgade Bumper Plates set | 90 kg | 1x |
|
| Totalt pris för enskilda enheter | 402€ | ||
| Exklusivt paketpris | 659€ | ||
| Du sparar | -257€ |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, lämplig för gym och kommersiell användning |
| REACH-certifikat | Fri från skadliga ämnen |
| TÜV | TÜV-testad |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postavisering med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 100 dagar efter köp |
| Snabb felsökningsservice | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ