Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.













Rhino Ställ | Förvaringsställ för vikter

Produktegenskaper
Platsbesparande och robust skivstångs- och viktskivshållare
- Hög belastningskapacitet och kompakt design
- De staplade viktskivshållarna ger god förvaring på liten yta
- Möjligheten att vertikalt förvara två skivstänger bidrar till ytterligare platsbesparing utan att grundytan på vikthållaren ökar
Kompatibel med alla vanliga viktskivor och skivstänger Ø 50 mm
- Viktpinnarna har en diameter på 45 mm
- De är arrangerade i par, i tre rader, ovanpå varandra
- Mellanrummen är tillräckliga för att förvara stora, medelstora och små viktskivor utan överlappning
- Därmed kan viktskivorna enkelt tas ut och placeras tillbaka utan att andra skivor är i vägen
- De två hållarna för skivstänger är också designade för skivstänger med en diameter på 50 mm
Genomtänkt design och gummiskydd på alla nödvändiga ställen
- Den del av hållaren mellan upprätt stolpe och bas stöds extra av förstärkningsplåtar på båda sidor
- Detta ger en maximal belastningskapacitet på totalt 600 kg, vilket är en förbättring jämfört med konkurrerande produkter
- De 21,5 cm långa skivhållarna kan därmed fyllas helt utan problem
- På varje viktpinne finns en gummistopp som skyddar den svarta högkvalitativa och estetiskt tilltalande pulverlackeringen på hållaren samt lackeringen på viktskivorna
- Vidare skyddar gummifötter golvet mot eventuella repor och ger hög stabilitet och halkskydd
Artikel-ID
| SKU | 555-1265 |
| EAN | 4260754393674 |
Teknisk data

| Höjd: | 127 cm |
| Bredd: | 62 cm |
| Djup: | 62 cm |
| Nettovikt: | 19 kg |
| Diameter på pins: | 45 mm |
| Material: | Legerat stål 11 gauge |
| Metalltjocklek: | 3 mm |
| Längd på pins: | 21,5 cm |
| Belastningsgränser: | Upp till 600kg |
Riktlinjer & leveransinfo
| Rhino Förvaringstorn: | 1x |
| Leverans | Speditionsleverans |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Recensioner
Platsbesparande och robust skivstångs- och viktskivshållare
- Hög belastningskapacitet och kompakt design
- De staplade viktskivshållarna ger god förvaring på liten yta
- Möjligheten att vertikalt förvara två skivstänger bidrar till ytterligare platsbesparing utan att grundytan på vikthållaren ökar
Kompatibel med alla vanliga viktskivor och skivstänger Ø 50 mm
- Viktpinnarna har en diameter på 45 mm
- De är arrangerade i par, i tre rader, ovanpå varandra
- Mellanrummen är tillräckliga för att förvara stora, medelstora och små viktskivor utan överlappning
- Därmed kan viktskivorna enkelt tas ut och placeras tillbaka utan att andra skivor är i vägen
- De två hållarna för skivstänger är också designade för skivstänger med en diameter på 50 mm
Genomtänkt design och gummiskydd på alla nödvändiga ställen
- Den del av hållaren mellan upprätt stolpe och bas stöds extra av förstärkningsplåtar på båda sidor
- Detta ger en maximal belastningskapacitet på totalt 600 kg, vilket är en förbättring jämfört med konkurrerande produkter
- De 21,5 cm långa skivhållarna kan därmed fyllas helt utan problem
- På varje viktpinne finns en gummistopp som skyddar den svarta högkvalitativa och estetiskt tilltalande pulverlackeringen på hållaren samt lackeringen på viktskivorna
- Vidare skyddar gummifötter golvet mot eventuella repor och ger hög stabilitet och halkskydd
Artikel-ID
| SKU | 555-1265 |
| EAN | 4260754393674 |

| Höjd: | 127 cm |
| Bredd: | 62 cm |
| Djup: | 62 cm |
| Nettovikt: | 19 kg |
| Diameter på pins: | 45 mm |
| Material: | Legerat stål 11 gauge |
| Metalltjocklek: | 3 mm |
| Längd på pins: | 21,5 cm |
| Belastningsgränser: | Upp till 600kg |
| Rhino Förvaringstorn: | 1x |
| Garanti | 5 år |
| Certifiering | EN ISO 20957-1:2013 | EN ISO 20957-4:2016 | Klass H | Ej för kommersiellt bruk |
| Leverans | Speditionsleverans |
| Möte | E-postmeddelande med tidsval |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av fraktbolag på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1-timmes onlinerådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7-dagars hjälpservice på distans |
Har du fortfarande frågor?
Till vilka Länder levererar ni era Produkter?
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Hur lång tid tar Leveransen?
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
Vad kostar frakten?
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Är varan försäkrad?
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Var ligger er flaggskeppsbutik?
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Visa alla vanliga frågor (FAQ)
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ








