Heavy-Duty Konstruktion
Huvudram i 70×50×2 mm stål, förstärkt med en extra 4 mm stålplatta under dynan för maximal stabilitet vid kraftig leg drive.























Heavy-Duty Konstruktion
Huvudram i 70×50×2 mm stål, förstärkt med en extra 4 mm stålplatta under dynan för maximal stabilitet vid kraftig leg drive.
Precist stege-justeringssystem
9 rygglägespositioner (inkl. -15° negativ position) och 3 sitspositioner ger maximal träningsvariation med mjuk och tyst justering.
Optimerad ergonomi
Extra långa ryggdynor (upp till 98,5 cm på Raptor Max) ger även längre atleter en säker och stabil stödpunkt.
Modulärt dynsystem
Valbart med bekväm sponge-kärna för optimal tryckfördelning eller extremt formstabil PU-kärna för tung styrketräning.
Maximal individualisering
Över 40 konfigurationsmöjligheter med två storlekar (Raptor / Raptor Max), färgade tandplattor samt olika läder- och dynalternativ.
Smart förvaring & säkerhet
Platsbesparande vertikal förvaring med pin-locking-system som förhindrar att bänken oavsiktligt lossnar i stående position.
Design möter funktion
Raptor – lika individuell som din träning
PU-stoppning (polyuretan)
Skumgummistoppning (performance-skum)
Premiumbearbetning. Maximal funktionalitet
Exakta justeringsområden
| Längd | 142cm |
| Bredd | 71cm |
| Höjd | 45cm |
| Ryggstödets längd | 98.5cm |
| Ryggstödets bredd | 25cm |
| Sitsens längd | 33cm |
| Nettovikt | 41.5kg |
| Färg | Svart | Militärgrön | Sportscar Red | Electric Green | Vit |
| Maxbelastning | 350kg |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 70×50 |
| Metalltjocklek | 2mm (huvudram), 3mm (sidoplatta), 4mm (stålplattor under sits och ryggstöd) |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinkskikt mot korrosion |
| Raptor Max | justerbar träningsbänk | 1x |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, Lämplig för studio- och kommersiell användning |
| Leverans | Leverans med transportör |
| Möte | E-post med avisering av leveranstid |
| Monteringstid | 30 min. |
| Verktyg som krävs | 13 och 19 mm nyckel, 5 mm insexnyckel |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av transportör på datum som du väljer |
| Råd om träningsplan | 1h online konsultation ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Heavy-Duty Konstruktion
Huvudram i 70×50×2 mm stål, förstärkt med en extra 4 mm stålplatta under dynan för maximal stabilitet vid kraftig leg drive.
Precist stege-justeringssystem
9 rygglägespositioner (inkl. -15° negativ position) och 3 sitspositioner ger maximal träningsvariation med mjuk och tyst justering.
Optimerad ergonomi
Extra långa ryggdynor (upp till 98,5 cm på Raptor Max) ger även längre atleter en säker och stabil stödpunkt.
Modulärt dynsystem
Valbart med bekväm sponge-kärna för optimal tryckfördelning eller extremt formstabil PU-kärna för tung styrketräning.
Maximal individualisering
Över 40 konfigurationsmöjligheter med två storlekar (Raptor / Raptor Max), färgade tandplattor samt olika läder- och dynalternativ.
Smart förvaring & säkerhet
Platsbesparande vertikal förvaring med pin-locking-system som förhindrar att bänken oavsiktligt lossnar i stående position.
Design möter funktion
Raptor – lika individuell som din träning
PU-stoppning (polyuretan)
Skumgummistoppning (performance-skum)
Premiumbearbetning. Maximal funktionalitet
Exakta justeringsområden
| Längd | 142cm |
| Bredd | 71cm |
| Höjd | 45cm |
| Ryggstödets längd | 98.5cm |
| Ryggstödets bredd | 25cm |
| Sitsens längd | 33cm |
| Nettovikt | 41.5kg |
| Färg | Svart | Militärgrön | Sportscar Red | Electric Green | Vit |
| Maxbelastning | 350kg |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 70×50 |
| Metalltjocklek | 2mm (huvudram), 3mm (sidoplatta), 4mm (stålplattor under sits och ryggstöd) |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinkskikt mot korrosion |
| Raptor Max | justerbar träningsbänk | 1x |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | EN 20957 S, Lämplig för studio- och kommersiell användning |
| Leverans | Leverans med transportör |
| Möte | E-post med avisering av leveranstid |
| Monteringstid | 30 min. |
| Verktyg som krävs | 13 och 19 mm nyckel, 5 mm insexnyckel |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av transportör på datum som du väljer |
| Råd om träningsplan | 1h online konsultation ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ