Power Rack med EXO Arms för maximal frihet vid kabeldrag
De fritt justerbara EXO Arms erbjuder 49 vinkelkombinationer per sida samt en 360° vridbar kabelutgång som automatiskt riktar sig efter dragriktningen.














Power Rack med EXO Arms för maximal frihet vid kabeldrag
De fritt justerbara EXO Arms erbjuder 49 vinkelkombinationer per sida samt en 360° vridbar kabelutgång som automatiskt riktar sig efter dragriktningen.
Massiv stålprofil 75 x 75 x 3 mm för hög stabilitet
Den robusta R8-ramprofilen utgör grunden för intensiv träning med skivstång och kabeldrag
Sidointegrerade kabeldrag för säkert ståläge vid varje övning
Viktstyrningen ökar stabiliteten särskilt vid explosiva och dynamiska rörelser
R8 modulär princip
Kompatibel med flera R8 Attachments och utbyggbar efter behov med fler Uprights och R8-tillbehör
Sömlös integration
Fullständig genomgång möjliggör flexibel placering av en träningsbänk och integration med R8 Smith Machine.
Testad kvalitet
TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20957: ATLETICA R8 Power Racks uppfyller de högsta europeiska säkerhetsstandarderna och är lämpliga för användning på kommersiella gym.
R8 Bradley EXO 2x125kg | Power Rack | 42cm | Schwarz
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Der Kabelzug folgt deiner Bewegung – nicht umgekehrt.
Einmal gebaut. Dauerhaft belastbar.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Dein R8 Rack, bereit für jedes Upgrade.

| Gesamthöhe | 231cm |
| Breite: Rahmen | 123cm |
| Tiefe: Standfüße | 118cm | 93cm | 123cm |
| Länge: EXO Arms | 42cm |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32 lägen lasergraverade + 9 lägen ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA kompatibilitet | Alla ATLETICA R8-tillbehör - Modulkoncept |
| Viktladdning | Stickvikter / Plate Loaded |
| Gradering | 5kg / Plate Loaded |
| Viktblock | 2x95kg / 2x125kg / 2xPlate Loaded |
| Dragförhållande | 2:1 |
| Rullar | Plast |
| Kabel | Fyrfaldigt omsluten stålvajer |
| Kabelrotation | 180° |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | Klass S: studio- och kommersiell användning möjlig |
| TÜV | TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20957 |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med val av datum |
| Monteringstid | 3h |
| Verktyg som krävs | Nyckelsats 17 och 19, spärrhake, insexnyckelsats |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av speditör på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timme online-rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Power Rack med EXO Arms för maximal frihet vid kabeldrag
De fritt justerbara EXO Arms erbjuder 49 vinkelkombinationer per sida samt en 360° vridbar kabelutgång som automatiskt riktar sig efter dragriktningen.
Massiv stålprofil 75 x 75 x 3 mm för hög stabilitet
Den robusta R8-ramprofilen utgör grunden för intensiv träning med skivstång och kabeldrag
Sidointegrerade kabeldrag för säkert ståläge vid varje övning
Viktstyrningen ökar stabiliteten särskilt vid explosiva och dynamiska rörelser
R8 modulär princip
Kompatibel med flera R8 Attachments och utbyggbar efter behov med fler Uprights och R8-tillbehör
Sömlös integration
Fullständig genomgång möjliggör flexibel placering av en träningsbänk och integration med R8 Smith Machine.
Testad kvalitet
TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20957: ATLETICA R8 Power Racks uppfyller de högsta europeiska säkerhetsstandarderna och är lämpliga för användning på kommersiella gym.
R8 Bradley EXO 2x125kg | Power Rack | 42cm | Schwarz
Zwei EXO Arms. 49 Winkel. Keine Grenzen.
Der Kabelzug folgt deiner Bewegung – nicht umgekehrt.
Einmal gebaut. Dauerhaft belastbar.
Rock-solid am Rack. Frei beweglich beim Verstellen.
Dein R8 Rack, bereit für jedes Upgrade.

| Gesamthöhe | 231cm |
| Breite: Rahmen | 123cm |
| Tiefe: Standfüße | 118cm | 93cm | 123cm |
| Länge: EXO Arms | 42cm |
| Ståltyp | Legerat stål |
| Fyrkantigt rör | 75mm x 75mm |
| Metalltjocklek | 3mm |
| Ytbeläggning | Dubbel pulverlackering |
| Korrosionsresistens | Zinklegering |
| Hålmönster | 50mm |
| Låsstift | 25mm |
| Centrumavståndet för hålet | 50mm |
| Numrering och skala | 32 lägen lasergraverade + 9 lägen ultrafinjustering CrossBars |
| ATLETICA kompatibilitet | Alla ATLETICA R8-tillbehör - Modulkoncept |
| Viktladdning | Stickvikter / Plate Loaded |
| Gradering | 5kg / Plate Loaded |
| Viktblock | 2x95kg / 2x125kg / 2xPlate Loaded |
| Dragförhållande | 2:1 |
| Rullar | Plast |
| Kabel | Fyrfaldigt omsluten stålvajer |
| Kabelrotation | 180° |
| Garanti för grundram | Livstid |
| Garanti för tillbehör | 5 år |
| Godkännande | Klass S: studio- och kommersiell användning möjlig |
| TÜV | TÜV- och GS-certifierad enligt EN 20957 |
| Leverans | Speditionsleverans på pall |
| Möte | E-postmeddelande med val av datum |
| Monteringstid | 3h |
| Verktyg som krävs | Nyckelsats 17 och 19, spärrhake, insexnyckelsats |
| Returpolicy | 100 dagar efter köp |
| Returhantering | Upphämtning av speditör på önskat datum |
| Råd om träningsplan | 1 timme online-rådgivning ingår |
| Snabb felsökningsservice | 7 dagars fjärrsupport |
Boka ett kostnadsfritt möte för personlig expertrådgivning.
Vår kundservice finns tillgänglig från måndag till fredag, kl. 08.00–16.00.
Vi levererar till följande länder: Belgien, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederländerna, Österrike, Polen, Sverige, Finland, Schweiz, Slovenien, Slovakien, Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Spanien.
Om ditt land inte finns med i listan, vänligen kontakta vårt supportteam.
Leveranstiderna kan variera beroende på produkt – exakt information hittar du alltid på respektive produktsida. Leverans inom Sverige sker vanligtvis inom 7–10 arbetsdagar.
För internationella leveranser, vänligen kontrollera respektive månadspriser i sidfoten på sidan.
Din betalning hos ATLETICA är försäkrad. Varje köp upp till 20 000 euro är försäkrat via Trusted Shops.
Adressen till vår flaggskeppsbutik är:
BRANDSTORE MAINZ
Große Langgasse
55116 Mainz
+4961314909105
Våra öppettider är måndag till lördag, kl. 10.00–19.00. Du får gärna kontakta vår kollega på plats för att boka en tid eller fråga om utrustningens tillgänglighet.
Hittade du inget svar på din fråga? Här är hela FAQ